swiatmiodow.pl
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Krystalizacja miodów naturalnych

Produkt dnia
Miód Manuka MGO™ 400+ 500g Manuka Health
Miód Manuka MGO™ 400+ 500g Manuka Health

254,00 zł

Cena regularna: 319,00 zł

Najniższa cena: 254,00 zł
szt.

Świeży miód prosto z ula ma płynną, lejącą się konsystencję, którą nazywamy patoką. Jednak wraz z upływem czasu patoka ulega procesowi krystalizacji i przekształca się w krupiec. Proces ten jest całkowicie naturalny i charakterystyczny dla miodów prawdziwych. Jednak czy każdy miód krystalizuje w tym samym tempie i czy można odwrócić proces krystalizacji?

Na czym polega krystalizacja miodu?

Krystalizacja miodu jest naturalnym procesem polegającym na przemianie patoki w krupiec, czyli postaci płynnej w stałą. W związku z tym, że miód jest roztworem zawierającym ok. 80% cukrów i tylko ok. 20% wody, prędzej czy później musi dojść do wytrącania ciała stałego, czyli krystalizacji. W związku z tym, że krystalizacja miodu jest procesem fizycznym (a nie chemicznym), nie ma ona żadnego wpływu na skład miodu. Oznacza to, że skrystalizowany miód nie traci żadnych składników odżywczych i od płynnego miodu różni się jedynie konsystencją. Nie należy więc się obawiać kupowania skrystalizowanego miodu!

Na tempo krystalizacji wpływa przede wszystkim rodzaj miodu, a raczej stosunek zawartej w nim glukozy do ilości wody znajdującej się w produkcie. Krystalizację przyspiesza też wysoka temperatura i dopływ powietrza, dlatego można ją opóźnić, przechowując miód w ciemnym i chłodnym miejscu (poniżej 20°C) oraz pamiętając o szczelnym zamykaniu słoika.

Dekrystalizacja miodu – co to jest?

Dekrystalizacja miodu jest procesem odwrotnym do krystalizacji, a więc polega na przemianie postaci stałej (krupca) w płynną (patokę). Istotną rolę w procesie dekrystalizacji odgrywa temperatura. W związku z tym, że konsumenci znacznie chętniej sięgają po miody płynne, wielu producentów stosuje metodę dekrystalizacji, którą przeprowadza się za pomocą specjalistycznych urządzeń, takich jak spirale i komory dekrystalizacyjne.

Aby zachować cenne właściwości produktu, nie należy podgrzewać miodu do temperatury wyższej niż 40°C, dlatego dekrystalizację w warunkach domowych należy przeprowadzać niezwykle uważnie. Najpopularniejszym domowym sposobem na uzyskanie patoki jest włożenie słoika z miodem do garnka z ciepłą wodą i krótkie podgrzewanie. Należy jednak pamiętać, by nie zagotować wody i nie przekroczyć zalecanej temperatury, gdyż w ten sposób można łatwo przegrzać miód i pozbawić go składników odżywczych.

Czy miód płynny jest prawdziwym miodem?

Bardzo często można spotkać się ze stwierdzeniem, że płynne miody nie są prawdziwe, a kupować należy wyłącznie te skrystalizowane. Nic bardziej mylnego! To prawda, że każdy prawdziwy miód krystalizuje, ale równocześnie każdy miód krystalizuje w swoim własnym tempie.

Zależy to przede wszystkim od tego, ile glukozy znajduje się w miodzie w stosunku do zawartej w nim wody. Im większa zawartość glukozy, tym krótszy czas oczekiwania na scukrzony miód, a im niższa, tym dłuższa krystalizacja miodu. Kiedy krystalizują najpopularniejsze miody?

  • miód rzepakowy – krystalizacja rozpoczyna się w ciągu 1-3 tygodni, a po 10 tygodniach miód powinien być już całkiem skrystalizowany (z tego względu miód rzepakowy często poddawany jest kremowaniu, aby był łatwiejszy w spożyciu i rozsmarowywaniu),

  • miód wielokwiatowy – krystalizuje w ciągu kilku tygodni,

  • miód gryczany – krystalizuje w ciągu 6-8 miesięcy,

  • miód spadziowy – długi czas krystalizacji: od kilku do kilkunastu miesięcy.

  • miód akacjowy – długi czas krystalizacji: nawet kilkanaście miesięcy.

Każdy prawdziwy miód prędzej czy później zacznie krystalizować. A więc… które miody nie krystalizują nigdy? Do takich produktów zaliczamy przede wszystkim miody sztuczne i przegrzane, które często można znaleźć w marketach. Aby mieć pewność, że kupujesz prawdziwy miód, zawsze wybieraj wiarygodne źródło – zaufaną pasiekę lub sklep internetowy specjalizujący się w sprzedaży miodów.

 

WYBRANE PRODUKTY Z kategorii Miodów Polskich

{hook h='pShowBlogGetProducts' mod='pshowblog' limit='12' products='5505,5679,5728,5665'}

Polecane artykuły:
Nowości
Nasze Bestesllery
Miód Manuka MGO™ 400+ 500g Manuka Health
Miód Manuka MGO™ 400+ 500g Manuka Health

254,00 zł

Cena regularna: 319,00 zł

Najniższa cena: 254,00 zł
szt.
Miód Manuka MGO™ 550+ 500g Manuka Health
Miód Manuka MGO™ 550+ 500g Manuka Health

403,00 zł

Cena regularna: 430,00 zł

Najniższa cena: 403,00 zł
szt.
Miód Manuka MGO™ 400+ 250g Manuka Health
Miód Manuka MGO™ 400+ 250g Manuka Health

135,00 zł

Cena regularna: 166,00 zł

Najniższa cena: 135,00 zł
szt.
Olejek Manuka 10 ml Manuka Health
Olejek Manuka 10 ml Manuka Health

97,00 zł

szt.
Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl