swiatmiodow.pl
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Oto całkowicie nowa odsłona naszego miodowego sklepu Świat Miodów ❤️

Zmieniliśmy nie tylko logo i wygląd sklepu, ale również podejście do oferty.

Jesteśmy Światem Miodów, niech więc królują u nas miody i produkty pszczele! 

Opcje przeglądania
Cena
 • od
  do
Nowość
Promocja

Dlaczego ŚwiatMiodów.pl?

Blog kategorie

Propolis

Czym jest propolis?

Propolis, znany także jako kit pszczeli, jest mieszaniną wydzielin pszczół i zbieranych przez nie żywic roślinnych. Najbogatsze w żywicę są liście, pączki i kora drzew iglastych oraz liściastych. Kit pszczeli znajduje zastosowanie w ulu jako substancja uszczelniająca i dezynfekująca. Dzięki propolisowi pszczoły mogą więc skutecznie zabezpieczyć ul przed zimowym chłodem. Propolis jest także jednym z najcenniejszych produktów pszczelich wykorzystywanych do wytwarzania suplementów i kosmetyków oraz jako dodatek do miodów.

Jeśli lubicie pszczele ciekawostki, to zapewne zainteresuje Was pochodzenie słowa propolis, wywodzące się z języka greckiego i oznaczające „przedmurze miasta”. Ale, ale… o historii i roli, jaką odgrywa w niej propolis, opowiem trochę później. Podążając dalej tym tropem, do ciekawostek należy zaliczyć również właściwości dezynfekujące, jakimi obdarzony jest ów propolis. Pszczoły wykorzystują go nie tylko do uszczelniania, ale również oczyszczania komór w ulu z drobnoustrojów. Jeśli ul zostanie zaatakowany przez szkodniki, pokonanych intruzów pokrywa się warstwą propolisu, dzięki czemu rodzina pszczela unika ryzyka, jakie niosą za sobą procesy gnilne.

Propolis, jaki znacie w naturalnej postaci, posiada twardą sztywną strukturę, ale w odpowiedniej temperaturze staje się plastyczny. Optymalna temperatura w ulu w sezonie aktywności roju oscyluje w granicach 35 stopni Celsjusza, co w zupełności wystarczy do uzyskania odpowiedniej miękkości propolisu, tak, żeby pszczoły mogły go umiejętnie kształtować.

Propolis na kartach historii

Jeśli mnie pamięć nie myli, obiecałem Wam kilka ciekawostek dotyczących starożytnej i nowożytnej historii propolisu, czas dotrzymać danego słowa. Nie wiem, czy wiecie, ale do XXI wieku wyodrębniono w propolisie ponad 300 związków chemicznych! Sporo, prawda? Zapewne nie doszłoby do tego, gdyby nie wyjątkowe właściwości propolisu, który od czasów starożytnych, przez średniowiecze, do czasów nowożytnych uchodził w wielu krajach i kulturach za naturalny antybiotyk! Tak, tak drodzy Państwo, propolis sroce spod ogona nie wypadł i znany jest ludziom od wieków. Wprawdzie dopiero niedawno (1976 r. - Poprawko) udowodniono ponad wszelką wątpliwość, że jest produktem pochodzenia roślinnego, odpowiednio przetworzonym przez pszczoły, ale ceniony był znacznie wcześniej.

Podania oraz zapiski historyczne wskazują, że już w czasach starożytnych, używany był przez Persów, Egipcjan i Greków, do leczenia ran oraz mumifikacji zwłok. Wprawdzie sama mumifikacja ze zdrowiem i witalnością wiele wspólnego nie ma, ale stan, w jakim po kilku tysiącach lat zastajemy zmumifikowane zwłoki, świadczy o tym, że propolis spełnił swoje zadanie.

O właściwościach propolisu rozpisywali się greccy lekarze (Pedanios I w. n.e.), a kilka wieków później z dobroczynnych właściwości tego wyjątkowo zdrowego produktu korzystali również Słowianie, którzy stosowali go jak lekarstwo – być może jedne z pierwszych, jakie poznali. Jak widać propolis (oprócz miodu), należy do najstarszych pszczelich suplementów wykorzystywanych przez ludzi w celach prozdrowotnych.

Pszczoły zgromadzone na powierzchni drewnianej

Słów kilka o składzie propolisu pszczelego

Wspominałem już o ponad 300 aktywnych substancjach, pora więc na krótką wyliczankę składu tego cudownego budulca o wielu zastosowaniach. Skład propolisu jest bardzo zróżnicowany i składa się z około:

 • 50% substancji żywicznych;
 • 30% wosku pszczelego;
 • 10% substancji lotnych;
 • 5% pyłku kwiatowego;
 • 5% domieszek mechanicznych;

Zawiera przy tym:

 • Witaminy (od A, B, C, D, E);
 • Wapń;
 • Fosfor;
 • Krzem;
 • Potas;
 • Magnez;
 • Mangan;

Oraz Selen, Krzem, Jod, Kobalt oraz wiele innych.

Skład uzależniony jest nie tylko od rośliny pozyskania propolisu, ale również regionu zbioru czy pory roku. Swoje wyjątkowe właściwości zawdzięcza słusznej zawartości flawonoidów, terpenów, czy estrów aromatycznych. Dzięki nim posiada duże spektrum prozdrowotne, którego dziś omówić nie możemy, ale zachęcamy Państwa do znalezienia tych informacji na własną rękę. Zdziwicie się, jak wiele dobroczynnych właściwości oferuje propolis, poczynając od działania przeciwbakteryjnego, przeciwgrzybicznego oraz przeciwwirusowego. Przez wsparcie przy problemach gastrycznych oraz zwiększeniu odporności organizmu w okresie jesienno-zimowym.

Miód, krople, a może kapsułki z propolisem?

Produkty z propolisem możemy śmiało zaliczyć do najbardziej zróżnicowanych wyrobów pszczelich. Podstawową ofertę artykułów z tym wartościowym składnikiem stanowią oczywiście miody z propolisem, które dostępne są w kilku wariantach. Wiele pasiek dodaje do miodów również inne produkty pszczele, takie jak mleczko czy pyłek kwiatowy, które wzmacniają dobroczynne właściwości miodu i propolisu. Kit pszczeli dostępny jest także w formie „czystej” – taki produkt można samodzielnie wymieszać z ulubionym miodem. Dużą popularnością cieszą się również suplementy z propolisem, takie jak krople, kapsułki, balsamy czy spreje. Wybór produktów z kitem pszczelim jest naprawdę imponujący, dzięki czemu ten cenny składnik znajduje różnorodne zastosowanie w życiu człowieka.

Propolis, miód, pierzga, mleczko, pyłek – co wybrać?

Każde dziecko wie, że pszczoły produkują miód. Dopiero później dowiadujemy się, że istnieje o wiele więcej wyrobów pszczelich. W naszym sklepie internetowym znajdziesz wszystkie pszczele produkty, jakie tylko możesz sobie wyobrazić. Jeśli nie wiesz, co wybrać, najlepszą opcją jest testowanie – w końcu najlepiej uczymy się przez doświadczenie! Jeśli pragniesz sięgnąć po coś innego niż miód, polecamy propolis w miodzie, kroplach lub kapsułkach. A to dopiero początek przygody z pszczelimi wytworami! Odkrywaj, testuj, oceniaj i znajdź produkty, które zajmą zaszczytne miejsce w Twoim sercu.

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl