swiatmiodow.pl
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Jak przechowywać miód w domu – kilka prostych porad

Produkt dnia
Miód Manuka MGO™ 400+ 500g Manuka Health
Miód Manuka MGO™ 400+ 500g Manuka Health

254,00 zł

Cena regularna: 319,00 zł

Najniższa cena: 241,30 zł
szt.

Do przechowywania miodu najlepiej użyć szczelnego, szklanego słoika z zakrętką. Takiego naczynia nie należy wystawiać bezpośrednio na promienie słoneczne. Jak przechowywać miód w słoikach? Miody najlepiej przechowywać w ciemnym i chłodnym pomieszczeniu. Po pewnym czasie zachodzi w nich proces krystalizacji, ale nie wpływa to w żaden sposób na ich jakość.

Dlaczego ważne jest odpowiednie przechowywanie miodu

Skutki nieodpowiedniego przechowywania wpływają na walory smakowe miodu. Jeżeli dopuścimy do fermentacji, rozwiną się w nim bakterie. Mikroorganizmy i szkodniki, które mogą wpłynąć na jakość miodu, zmieniają także jego konsystencję. Miód pszczeli jest ceniony dzięki antybakteryjnym właściwościom i dużej ilości składników odżywczych. Znaczna wartość odżywcza miodu i słodki smak powstaje dzięki wysokiej koncentracji cukrów (głównie glukozy i fruktozy). Gdy nie składujemy go w odpowiedniej temperaturze, może to wpłynąć negatywnie na produkt.

Najlepsze praktyki przechowywania miodu

Jak przechowywać miód pszczeli po otwarciu słoika? W temperaturze pokojowej krystalizuje się on szybciej i tworzy grudki. Idealne warunki do przechowywania miodu stwarza trzymanie go w chłodnym (poniżej 20 stopni Celsjusza), zacienionym i suchym miejscu. Wiele osób zastanawia się, czy umieszczenie miodu w lodówce to dobry pomysł? Nie jest to błąd, ale trzeba pamiętać o szczelnym zamknięciu naczynia z tym produktem. Wynika to z wysokiej higroskopijności miodu i wchłaniania przez niego obcych zapachów.

Idealne warunki do przechowywania miodu

  • Odpowiednia temperatura – poniżej 20 stopni Celsjusza;
  • Wymagania wilgotnościowe do przechowywania miodu: suche pomieszczenie;
  • Ochrona przed ekspozycją na światło dzienne i promienie słoneczne;
  • Szczelne zamknięte naczynie, bez dostępu powietrza.

Wybór odpowiedniego pojemnika do przechowywania miodu

Gdzie przechowywać miód pszczeli? Jakie pojemniki do przechowywania miodu wybrać? Materiały, których należy unikać podczas wyboru pojemnika to metal, jeżeli nie chcemy, aby nasz miód gryczany lub inny gatunek przybrał metaliczny posmak. Przechowywania miodu w naczyniach z metalu, może też prowadzić do utleniania się produktu i utraty jego walorów smakowych. Najlepiej, aby miód pszczeli nie miał kontaktu z powietrzem. Z tego powodu powinien być on przechowywany w szklanych lub porcelanowych naczyniach z uszczelnioną zakrętką. Z zalecanych typów pojemników do miodu sprawdzi się również kamionkowy garnek – pod warunkiem, że jest wyposażony w szczelne zamknięcie.

Miska z miodem na kamiennym blacie

Wskazówki, jak utrzymać walory miodu przez dłuższy czas

Warto wiedzieć, jak przechowywać miód, by utrzymać jego właściwości smakowe. Odpowiednia temperatura, wilgotność i ilość światła pozwolą maksymalnie przedłużyć trwałość produktu. Miód należy przechowywać w zacienionym i suchym miejscu. Optymalna temperatura do przechowywania miodu to 8–20 stopni Celsjusza.

Jak zapobiegać krystalizacji miodu

Naturalne właściwości przeciwutleniające i antybakteryjne wydłużają przydatność do spożycia miodu. W wyższej temperaturze miód szybciej krystalizuje i tworzą się w nim grudki, ale nie wpływa to na jego smak ani właściwości. Produkty pszczele z pasieki należą do najbardziej stabilnych naturalnych pokarmów, a krystalizacja miodu to naturalny proces. Po skrystalizowaniu miód w słoiku można rozpuścić i odzyskać jego wcześniejszą, bardziej płynną konsystencję. Jeżeli nie lubisz grudek, wybieraj miody kremowane. Krystalizacja to proces, który odbywa się z zachowaniem składników odżywczych i wpływa jedynie na konsystencję produktu. Zdecydowanie unikaj ciekłej postaci miodu, ponieważ rzadki miód to często produkt mieszany np. z syropem glukozowo-fruktozowym.

Kiedy i jak odkrystalizować miód?

Szybko krystalizuje miód rzepakowy, ponieważ zawiera w składzie duże ilości glukozy. Miód z rzepaku może przejść z formy półpłynnej w stałą nawet po kilku tygodniach przechowywania. Z tego powodu ten gatunek jest również dostępny w wersji kremowej. Miód akacjowy zawiera bardzo dużo fruktozy. To cecha, która spowalnia proces krystalizacji. Miód z robinii nawet po roku przechowywania zachowuje płynną konsystencję i ma bardzo długi termin przydatności do spożycia. Trwałość miodu zależy od jego pochodzenia i metody produkcji. Miód konserwują naturalnie enzymy zawarte w ślinie pszczół, dlatego nie ma potrzeby dodawania dodatkowych substancji konserwujących. Najlepsze gatunki miodu to te wyrabiane tradycyjnie. Jak odkrystalizować miód? To łatwe – wystarczy wstawić słoik do ciepłej wody i zaczekać, aż miód się rozpuści.

Strategie zapobiegania fermentacji miodu

Sfermentowany miód nie nadaje się do bezpośredniego spożycia – w słoiku, w wyniku niewłaściwego przechowywania miodu, doszło do rozwoju drożdży. Powodem tego zjawiska może być również nabycie niedojrzałego miodu ze zbiorów wiosennych lub wczesnoletnich. Najlepszą strategią zapobiegania fermentacji miodu jest wybór produktów wysokiej jakości oraz zachowanie odpowiedniej temperatury i pozostałych warunków przechowywania.

Ile czasu można przechowywać miód?

Warto sprawdzić termin przydatności do spożycia umieszczony na opakowaniu. Miody dostępne w naszym sklepie mają datę określoną przez producenta. Miód ze spadzi liściastej może mieć inny okres przydatności niż miód nektarowy wielokwiatowy. Ile czasu można przechowywać miód? Odpowiednio przechowywany miód zachowuje swoje wartości nawet przez kilka lat.

FAQ – jak przechowywać miód w domu?

Jaka jest najlepsza metoda długoterminowego przechowywania miodu? Naturalny miód pszczeli najlepiej przechowywać w szczelnie zamkniętym, szklanym, porcelanowym lub kamionkowym naczyniu w chłodnym pomieszczeniu.

W jakich pojemnikach można przechowywać miód pszczeli? Tradycyjne przechowywanie miodu w szklanym słoiku znały już nasze babcie. W starożytności istniał zwyczaj trzymania miodów w dzbanie glinianym o kształcie amfory.

Jak długo można przechowywać miód pszczeli? Termin spożycia miodu jest długi i wynosi zazwyczaj 24 miesiące lub więcej, dlatego warto zadbać o odpowiednie przechowywanie miodu.

Czy bezpieczne jest spożywanie skrystalizowanego miodu? Proces krystalizacji miodu powstaje dzięki koncentracji cukrów i nie wpływa negatywnie na jakość produktu. Dłuższe przechowywanie miodu zawsze wiąże się z powstawaniem grudek. Naturalny, surowy miód rzepakowy, miód nawłociowy i inne gatunki z biegiem czasu zbrylają się w niewielkie grudki. Kremowany miód rzepakowy nie krystalizuje.

Czy miód może się zepsuć? Warto wiedzieć, jak przechowywać miód, by nie dopuścić do fermentacji. Sfermentowany miód nie nadaje się do bezpośredniego spożycia. Naturalny miód, który jest odpowiednio przechowywany, nie psuje się nawet po upływie terminu przydatności do spożycia.

Czy miód można przechowywać w zamrażarce? Długotrwałe przechowywanie miodu w zamrażarce nie jest błędem. Jeżeli chcemy przechowywać miód w większych ilościach, można go zamrozić. Tak przechowywany nie traci smaku. Zamrożony miód jest bez wątpienia znacznie trwalszy niż taki, który jest przechowywany w spiżarni lub szafce kuchennej.

Czy miód musi być szczelnie zamknięty? Tak, miód rzepakowy i inne gatunki trzeba odseparować od chłonięcia zapachów. Miód ma właściwości higroskopijne, tzn. cechę szybkiego wchłaniania wilgoci i obcych zapachów, dlatego powinien być przechowywany w szczelnie zamkniętym pojemniku.

Polecane artykuły:
Nowości
Nasze Bestesllery
Miód Manuka MGO™ 400+ 500g Manuka Health
Miód Manuka MGO™ 400+ 500g Manuka Health

254,00 zł

Cena regularna: 319,00 zł

Najniższa cena: 241,30 zł
szt.
Miód Manuka MGO™ 550+ 500g Manuka Health
Miód Manuka MGO™ 550+ 500g Manuka Health

403,00 zł

Cena regularna: 430,00 zł

Najniższa cena: 382,85 zł
szt.
Zestaw 2 x Miód Manuka MGO 400+ 500g Manuka Health
Zestaw 2 x Miód Manuka MGO 400+ 500g Manuka Health

501,00 zł

Cena regularna: 634,00 zł

Najniższa cena: 501,00 zł
szt.
Miód Manuka MGO™ 400+ 250g Manuka Health
Miód Manuka MGO™ 400+ 250g Manuka Health

135,00 zł

Cena regularna: 166,00 zł

Najniższa cena: 128,25 zł
szt.
Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl