Dlaczego ŚwiatMiodów.pl?
Działamy od 2011 roku, mamy więc już 12 lat doświadczenia na polskim rynku.
Wszystkie nasze produkty są dostępne od ręki, dlatego możesz liczyć na ekspresową dostawę!
Skorzystaj z darmowej dostawy
już od 349 zł!
Choć miód wrzosowy nadal nie jest szczególnie popularny, coraz więcej osób zachwyca się jego konsystencją, smakiem i właściwościami. Miód z polskich wrzosowisk to produkt unikalny i niszowy, który stanie się ozdobą Twojej spiżarni oraz magicznym składnikiem ciast, smoothies i herbat. Na co działa miód wrzosowy, co wpływa na jego cenę i w jaki sposób go spożywać?
Miód Wrzosowy
Miód wrzosowy - niekoronowany król miodów
Nasza nazwa zobowiązuje, dlatego w Świecie Miodów stawiamy na różnorodność. Obok znanych i lubianych miodów lipowych czy akacjowych nie mogło więc zabraknąć unikalnych miodów wrzosowych, których konsystencja przypomina galaretkę. Ze względu na małą liczbę wrzosowisk w Polsce miód wrzosowy dostępny jest w ofercie nielicznych pasiek, co czyni go jeszcze bardziej wyjątkowym. Idealny dla miłośników niepospolitych miodów, urzeczonych zapachem wrzosu i otwartych na nowe doznania smakowe.
Czym wyróżnia się miód wrzosowy?
Miód wrzosowy pozyskuje się w okresie wakacyjnym – od lipca do września. Nektar zbierany przez pszczoły ma żelową konsystencję, która w trakcie krystalizacji zmienia się w drobnoziarnistą. Aromatyczny miód wrzosowy wyróżnia się silnym zapachem kwiatów wrzosu i lekko gorzkawym smakiem z wyczuwalnymi nutami słodyczy i ostrości. Jego cechą charakterystyczną jest również kolor, określany najczęściej jako bursztynowy, czerwono-bursztynowy lub brunatny z rubinowym odcieniem. Po skrystalizowaniu staje się zwykle pomarańczowy, a niekiedy ciemnobrunatny.
Do czego pasuje miód wrzosowy?
Miód wrzosowy możesz wykorzystywać dokładnie tak, jak lubisz – dodając do kawy, ciasta, herbaty czy kakao albo jedząc prosto ze słoiczka. Ten gatunek miodu doskonale komponuje się również z owsianką lub jogurtem i może stanowić bazę do sosów słodko-kwaśnych i marynat do mięs. Świat Miodów to miejsce otwarte na bogactwo cudów, jakie daje nam natura. Rozsmakuj się w naturalnej słodyczy i odkryj tradycyjny miód wrzosowy drahimski z powiatu drawskiego, miód z okolic Beskidu Żywieckiego oraz inne regionalne miody wrzosowe pochodzące z najlepszych polskich pasiek. Pragniemy inspirować Was do odkrywania nowych smaków i zachęcać do eksperymentowania z wieloma odmianami miodów. Kolekcjonujemy zachwyty naszych klientów, a każde zauroczenie zakupionym produktem jest jak miód na nasze serce!
Miód wrzosowy i jego właściwości
Miód wrzosowy słynie ze swoich właściwości zdrowotnych. W jego składzie znajdziemy między innymi witaminę A, kwas foliowy, cholinę, kwas nikotynowy, kwas pantotenowy, chlor, magnez, żelazo, potas, sód i wapń. Regularnie stosowany miód wrzosowy wykazuje łagodne właściwości lecznicze, przede wszystkim antybakteryjne i przeciwutleniające. Warto więc wprowadzić ten składnik jako element zróżnicowanej diety i czerpać korzyści nie tylko z jego walorów smakowych.
Na co działa miód wrzosowy?
Dzięki działaniu antyseptycznemu i moczopędnemu miód wrzosowy chroni układ moczowy, dlatego można go stosować pomocniczo w chorobach nerek, pęcherza i prostaty. Jak większość miodów także nasz wrzosowy unikat korzystnie wpływa na funkcjonowanie układu pokarmowego, łagodząc biegunkę, zaparcia oraz stany zapalne jelit i żołądka. To również świetny kompan w walce z przeziębieniem i bólem gardła. Jeśli dodajesz go do herbaty, upewnij się, że jest letnia, a jej temperatura nie przekracza 40°C – w innym przypadku miód wrzosowy straci swoje właściwości i zastosowanie.
Dlaczego miód wrzosowy jest taki drogi?
Ze względu na trudną dostępność, miód wrzosowy jest droższy niż inne miody nektarowe. W naszym kraju wrzosowiska są czymś unikalnym – podobnie jak miód z nektaru wrzosu. Pozyskanie nektaru nie należy więc do najłatwiejszych. Pszczelarze często transportują ule w bory lub na poligony wojskowe, gdzie pojawia się kolejny problem: brak wody. Zadbanie o odpowiednie nawodnienie pszczół to jednak dopiero połowa sukcesu, gdyż miód wrzosowy wyróżnia się wyjątkową gęstością, przez co wymaga podwójnego wirowania i zastosowania specjalnego sprzętu do rozluźniania ramek.
Gdzie kupić naturalny miód wrzosowy?
Na cenę miodu wrzosowego wpływa wiele czynników, jednak kto raz spróbował tego niszowego przysmaku, z pewnością sięgnie po niego po raz kolejny. Pamiętaj przy tym, by uważać na podróbki i unikać słoików oferowanych przez sklepy spożywcze oraz duże markety. Na szczęście prawdziwy, naturalny miód wrzosowy z polskich pasiek znajdziesz w miodowej krainie, jaką jest niewątpliwie nasz sklep Świat Miodów.