
Cena
-
od
do
Nowość
Promocja
Dlaczego ŚwiatMiodów.pl?
Działamy od 2011 roku, mamy więc już 12 lat doświadczenia na polskim rynku.
Wszystkie nasze produkty są dostępne od ręki, dlatego możesz liczyć na ekspresową dostawę!
Skorzystaj z darmowej dostawy
już od 349 zł!
Miód Szałwiowy

83,49 zł

33,49 zł
MIÓD SZAŁWIOWY
Szałwia to popularna roślina, którą w Polsce stosuje się głównie w formie naparu. Napar z liści szałwii działa bowiem kojąco na gardło, dlatego opakowanie herbatki ziołowej znajdziemy niemal w każdym polskim domu. Warto wiedzieć, że szałwia jest również rośliną miododajną, a miód szałwiowy znajduje się w ofercie kilku polskich pasiek. Nasz sklep oferuje 100% naturalny miód z szałwii, który polecamy miłośnikom unikatowych przysmaków produkowanych przez polskie pszczoły.
Z CZEGO POZYSKUJE SIĘ MIÓD SZAŁWIOWY?
Nietrudno odgadnąć, że nektar na miód szałwiowy pozyskiwany jest z kwiatów szałwii lekarskiej lub okręgowej. Szałwia lekarska (Salvia officinalis) występuje naturalnie w rejonie Morza Śródziemnego, lecz uprawiana jest w wielu krajach, w tym w Polsce. Z kolei szałwia okręgowa (Salvia verticillata) jest gatunkiem dość pospolitym w naszym kraju, szczególnie na Kujawach i Lubelszczyźnie. Łacińska nazwa szałwii wywodzi się od słowa salvus, które oznacza ‘zdrowy’. Od starożytności roślina ta była stosowana jako ziele lecznicze i uprawiana w ogrodach klasztornych.
KIEDY KWITNIE SZAŁWIA?
Kwitnienie szałwii przypada na maj i czerwiec, lecz ma to miejsce dopiero w drugim roku uprawy. Kwitnąca szałwia przyciąga nie tylko pszczoły, lecz również inne owady, takie jak motyle. W zależności od gatunku kwiaty szałwii mogą być różowe, niebieskie, fioletowe, a nawet białe. Szałwia jest rośliną o dużej miododajności, a jej wydajność miodowa sięga 350 kg z 1 hektara pożytku. Można ją uprawiać zarówno na plantacjach, jak i w przydomowych ogródkach. Warto jednak pamiętać, że jest to roślina ciepłolubna, która wykazuje niską odporność na ostre słońce i silny wiatr. Ze względu na efektowny wygląd i piękny kolor kwiatów szałwia bardzo często uprawiana jest nie tylko jako roślina miododajna, lecz również ozdobna.
KOLOR, ZAPACH I SMAK MIODU SZAŁWIOWEGO
Miód szałwiowy ma złocistożółty kolor i wyróżnia się świeżym, orzeźwiającym aromatem z wyczuwalnym zapachem szałwii. W smaku jest wyrazisty, kwiatowy, orzeźwiający z nutą owocową lub pikantną. Miód z szałwii krystalizuje powoli i nierównomiernie, przez co może powstać podział na frakcję płynną i krupiec. Niektórzy porównują jego smak do miodu miętowego, gdyż pozostawia przyjemne uczucie chłodu i delikatnego pieczenia. Jesteśmy ciekawi, do czego Ty porównasz jego smak :)
MIÓD SZAŁWIOWY I JEGO WŁAŚCIWOŚCI
Aromatyczny miód szałwiowy jest szczególnie ceniony za swoje właściwości. Warto stosować go zwłaszcza jako wsparcie pracy układu trawiennego, na przykład w chorobach przewodu pokarmowego. Skuteczność jego działania można wzmocnić, dodając miód do herbaty z liści szałwii – w ten sposób możesz stworzyć smaczny i słodki napar, który korzystnie wpłynie na pracę żołądka i jelit. Miód szałwiowy można również stosować jako wsparcie leczenia infekcji górnych dróg oddechowych. Słoik tego aromatycznego przysmaku warto mieć w swojej spiżarni szczególnie w sezonie jesienno-zimowym, kiedy jesteśmy najbardziej narażeni na kontakt z drobnoustrojami. Aby jak najdłużej cieszyć się unikalnym smakiem i cennymi właściwościami miodu szałwiowego, przechowuj go w suchym i zacienionym miejscu, w temperaturze poniżej 18°C.
DO CZEGO DODAWAĆ MIÓD SZAŁWIOWY?
Największą popularnością cieszy się dodawanie miodu szałwiowego do naparu z szałwii. W ten sposób możesz wzmocnić działanie liści, a przy okazji podkręcić smak napoju i zwiększyć jego słodycz. Miód szałwiowy sprawdza się także jako zamiennik cukru, dlatego dodawaj go do kawy, herbaty (nie tylko ziołowej), naleśników czy tostów. Jego wyjątkowy smak świetnie komponuje się z owocami (np. jabłkami), dlatego pasuje do koktajli, smoothie, deserów i owsianek. Wypróbuj także dania wytrawne i pikantne z miodem szałwiowym, na przykład na bazie grzybów, jagnięciny czy indyka. Miód szałwiowy z polskich pasiek wyróżnia się dość niską dostępnością, dlatego nie warto zwlekać z zakupem – zdarza się, że w danym roku niektóre pasieki w ogóle nie produkują miodu z szałwii.