swiatmiodow.pl
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Oto całkowicie nowa odsłona naszego miodowego sklepu Świat Miodów ❤️

Zmieniliśmy nie tylko logo i wygląd sklepu, ale również podejście do oferty.

Jesteśmy Światem Miodów, niech więc królują u nas miody i produkty pszczele! 

Opcje przeglądania

Dlaczego ŚwiatMiodów.pl?

Blog kategorie

Miód z Drzewa Truskawkowego

Miód z drzewa truskawkowego – smak kawy

Niezwykle oryginalnym i trudnym do pozyskania pszczelim wytworem jest miód z drzewa truskawkowego. Ten rodzaj naturalnej słodkości wyróżnia się na tle miodów pochodzących z południa Europy. Ma wyjątkowy, gorzkawy smak, który nasze kubki smakowe klasyfikują jako zbliżony do karmelu. Fenomen tego miodu tkwi nie tylko w oryginalnym smaku, ale także w jego mocy: dzięki niezwykłym właściwościom wspomaga walkę z infekcjami.

Drzewo truskawkowe – ulubieniec pszczół

Obszar wokół Morza Śródziemnego porasta wiele niesamowitych roślin kwitnących, które są doskonałą pożywką dla pszczół. Jedną z nich jest chruścina jagodna, zwana także poziomkowcem, drzewem truskawkowym lub drzewem poziomkowym.

Drzewo truskawkowe to krzaczasta roślina, która nie traci liści przez cały rok. Jesienią przypada pora jej kwitnienia i to właśnie na ten moment czekają z utęsknieniem greckie, hiszpańskie, a także portugalskie pszczoły. Wówczas niestrudzenie odbywają kursy między ulem a drzewem truskawkowym, by zgromadzić jak najwięcej wspaniałego nektaru, z którego w naturalnej, pasiecznej fabryce powstanie unikatowy miód z drzewa truskawkowego.

 Drzewo truskawkowe

Niespotykane właściwości miodu z drzewa truskawkowego

Spośród wielu pysznych miodów, które warto spożywać każdego dnia, na szczególną uwagę zasługuje ten jeden – miód z chruściny jagodnej. Zwróćmy uwagę na jego właściwości, rozpoczynając od tej, która zwykle interesuje nas najbardziej, czyli od smaku.

Walory smakowe miodu z drzewa truskawkowego wyróżniają się na tle miodów świata. Miód jest bogaty, bardzo intensywny, a nawet gorzki. Owa gorycz jest jednak niezwykle intrygująca i pociągająca, kojarzy się ze smakiem palonego karmelu, a niektórzy są nawet w stanie wyczuć w tym miodzie posmak kawy. I podobnie, jak gdy pijemy posłodzoną małą czarną, tak i w przypadku spożywania tego miodu na początku wyczujemy słodki smak, który po chwili przerodzi się w unikatową gorycz. Można więc śmiało powiedzieć, iż miód z drzewa truskawkowego ma złożone nuty smakowe.

Druga cecha, którą należy wziąć pod lupę, dotyczy koloru wytworu pszczół. I tu wychodzi na jaw kolejna niezwykłość tego miodu – często jest on ciemnobrązowy (to kolejne jego podobieństwo do kawy), a zdarza się, że w niektórych zbiorach pszczelarze otrzymują przysmak… ciemnozielony! To doprawdy niesamowite i bardzo rzadko spotykane zjawisko.

Trzecia interesująca nas właściwość to kwestia krystalizacji. A ta w przypadku miodu z drzewa truskawkowego postępuje dosyć szybko, przeistaczając płynną ciecz w ciemnobrązowe ciało stałe. Warto wspomnieć także o zapachu miodu z drzewa truskawkowego: wyrazisty, aromatyczny, niepowtarzalny!

 Pszczoła zbierająca nektar z kwiatka

Miód z drzewa truskawkowego na zdrowie

Tak wyjątkowa naturalna substancja jak miód z chruściny jagodnej musi skrywać w sobie supermoce. Kolor, smak i zapach tego miodu sugerują, że w tej słodko-gorzkiej cieczy kryją się prawdziwe skarby.

Przebadaniu miodku z krzewu truskawkowego wykazało mnogość substancji o dobroczynnym działaniu na organizm człowieka. Oto na co pomoże spożywanie tego miodu:

  • wykazuje działanie antybakteryjne,
  • skutecznie zwalcza pasożyty i grzyby, zadomowione w organizmie człowieka,
  • wspomaga leczenie chorób układu moczowego, cukrzycy i padaczki.

Mogą go stosować astmatycy. Jest polecany matkom karmiącym, ponieważ wspomaga produkcję mleka w organizmie kobiety. Ma korzystny wpływ na układ pokarmowy – zapobiega wrzodom żołądka, działa rozkurczowo.

Przełomowe odkrycie – antynowotworowe właściwości miodu z drzewa truskawkowego?

Miód z drzewa truskawkowego znalazł się pod lupą naukowców z powodu przypuszczeń, że może leczyć raka. I rzeczywiście, badania wykazały, że ten rodzaj miodu może być niezwykle pomocny w trakcie terapii nowotworów jelita grubego. Osobom cierpiącym na tę niebezpieczną chorobę podawano miód z drzewa truskawkowego i okazało się, że zawarte w nim substancje wspierają leczenie poprzez zatrzymanie namnażania komórek rakowych (poniżej źródła)

1. Sadia Afrin, Francesca Giampieri, Danila Cianciosi, Francesca Pistollato, Johura Ansary, Mattia Pacetti, Adolfo Amici, Patricia Reboredo-Rodríguez, Jesus Simal-Gandara, Josè L. Quiles, Tamara Y. Forbes-Hernández, Maurizio Battino. “Strawberry tree honey as a new potential functional food. Part 1: Strawberry tree honey reduces colon cancer cell proliferation and colony formation ability, inhibits cell cycle and promotes apoptosis by regulating EGFR and MAPKs signaling pathways”. Journal of Functional Foods 57: 439–452, 2019. https://doi.org/10.1016/j.jff.2019.04.035

2. Sadia Afrin, Tamara Y. Forbes-Hernández, Danila Cianciosi, Francesca Pistollato, JiaoJiao Zhang, Mattia Pacetti, Adolfo Amici, Patricia Reboredo-Rodríguez, Jesus Simal-Gandara, Stefano Bompadre, Josè L. Quiles, Francesca Giampieri, Maurizio Battino. “Strawberry tree honey as a new potential functional food. Part 2: Strawberry tree honey increases ROS generation by suppressing Nrf2-ARE and NF-кB signaling pathways and decreases metabolic phenotypes and metastatic activity in colon cancer cells”.Journal of Functional Foods 57: 477–487, 2019. https://doi.org/10.1016/j.jff.2019.04.037

Z czym to się je, czyli miód z drzewa truskawkowego w kuchni

Miód z drzewa truskawkowego znajduje zastosowanie nie tylko w domowej apteczce, ale także w kuchni. Ze względu na swoją charakterystyczną goryczkę jest cenionym dodatkiem do potraw wytrawnych. Ponadto, tak jak miody polskie, sprawdzi się jako dodatek do domowych deserów.

Nie zapominajmy także o tym, że miód z kwiatów drzewa truskawkowego w smaku jest zbliżony do karmelu, dzięki czemu świetnie komponuje się także z napojami kawowymi serwowanymi na ciepło i na zimno. Słodko-gorzki smak miodu z kwiatów drzewa truskawkowego to wyjątkowy i oryginalny przysmak, który warto jeść na zdrowie!

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl