swiatmiodow.pl
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Właściwości i cechy Miodu Lipowego

Produkt dnia
Miód Manuka MGO™ 400+ 500g Manuka Health
Miód Manuka MGO™ 400+ 500g Manuka Health

242,00 zł

Cena regularna: 304,00 zł

szt.

Wiele się mówi i pisze — nie bez powodu zresztą — o właściwościach prozdrowotnych miodu lipowego. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę, z jakim zaangażowaniem pracowite pszczoły pozyskują ten cudowny przysmak. Wprawdzie Lipa — nazywana też Tilią — jest w Polsce stosunkowo popularna, ciężko jednak o duże skupiska tych drzew. Szczególnie na obszarach oddalonych od cywilizacji i jej niekorzystnego wpływu na środowisko.

Warto wiedzieć, że lipowe drzewostany są niezwykle atrakcyjnym celem dla pszczół, dostarczając im bogactwo cennego pożytku, z którego wytwarzany jest czysty, gatunkowy miód lipowy. Do tego stopnia, że Lipa, przez wielu pszczelarzy określona jest mianem królowej pożytków miododajnych! Niektórzy sugerują, że swoją popularność i przekonanie o dobroczynnych właściwościach miód ten zawdzięcza dawnym wierzeniom Słowian, którzy lipę uznawali za święte drzewo. Być może coś w tym jest, przecież wiedza o miodach często przekazywana jest z pokolenia na pokolenie.

Zdrowy miód lipowy z natyralnych pasiek dostępny w sklepie swiatmiodow.pl

BARWA I KONSYSTENCJA MIODU Z LIPY

Zacznijmy od krystalizacji, naturalnej cechy wszystkich polskich miodów, nieobcej także miodom lipowym. Miody lipowe krystalizują stosunkowo szybko, zazwyczaj w przeciągu kilku do kilkunastu tygodni, na co spory wpływ ma między innymi zawartość cukrów prostych, a w szczególności glukozy. W sklepach dostępne najczęściej w formie Krupca lub Patoki. Warto zapamiętać, że stan skupienia nie ma wpływu na właściwości prozdrowotne miodu, przynajmniej do chwili, kiedy proces krystalizacji przebiega naturalnie, albo pod kontrolą pszczelarzy (kremowanie).

W formie płynnej miód ten przyjmuje wiele barw, od złocistej, przez jasnobursztynową, po lekko zielonkawą. Jest to uzależnione od pory zbiorów, gatunku lipy, czy procentowej zawartości nektaru innych pożytków. Wprawdzie miód lipowy jest uznawany za jeden z najczystszych miodów odmianowych, ale to wcale nie oznacza, że nie zawiera domieszki innych kwiatów, które mogą wpływać nie tylko na jego barwę, ale również smak. Krystalizuje „na miękko”, zachowując lekko kremową postać, dlatego niezwykle rzadko poddawany jest mechanicznemu procesowi kremowania, nie ma po prostu takiej potrzeby.

ZDAŃ KILKA NA TEMAT ZAPACHU I SMAKU

Miód lipowy zapachem przypomina kwitnące kwiaty lipy, wabiące pszczoły słodkim aromatem i intensywną wonią. W smaku mocno miodowy, słodki, ale i lekko kwaskowy. W zależności od zbiorów może być również nieco ostry, a po skrystalizowaniu nawet ociupinkę gorzkawy. To właśnie ta różnorodność sprawia, że jest tak charakterystyczny i stosunkowo łatwo go odróżnić od innych miodów letnich.

Miód lipowy ma fantastyczny, lekko gorzkawy i kwaskawy smak, oraz cudowny aromat.

Z CZYM TO SIĘ JE?

Jeśli spożywamy go dla smaku, to najlepiej oczywiście na surowo, lub jako dodatek do pieczywa, deserów, dressingów czy sałatek. W okresie wiosenno-letnim może być składnikiem orzeźwiających napojów energetycznych, z dodatkiem cytryny, soków owocowych lub mięty. Ważne, żeby temperatura płynów była niższa, niż 40 stopni Celsjusza, inaczej miód utraci większość właściwości prozdrowotnych. W okresie jesienno-zimowym świetnie komponuje się z letnią herbatą lub mlekiem, tworząc naturalny suplement na wzmocnienie odporności, szczególnie z dodatkiem naturalnych soków owocowych.

WARTO WIEDZIEĆ!

  • Miód z kwiatów lipy najlepiej przechowywać w zaciemnionym miejscu, pozbawionym wilgoci, bez bezpośredniego dostępu światła słonecznego,
  • Gwarancją zakupu prawdziwego, naturalnego miodu, jest wybór zaufanego sprzedawcy, lub pasieki. Nie warto kupować miodu od niesprawdzonych pośredników, na bazarach i w hipermarketach, ponieważ taki miód może być pozbawiony cennych właściwości prozdrowotnych,
  • Przypominamy, że miodów nie powinno się podawać dzieciom, które nie skończyły jeszcze pierwszego roku życia,

 

WYBRANE PRODUKTY Z KATEGORII MIODÓW LIPOWYCH

Nasza bogata i różnorodna oferta miodów lipowych, na którą składa się ponad 20 produktów, jest najlepszym świadectwem popularności i zaufania, jakim darzą go Klienci. Oprócz klasycznych miodów lipowych znajdziemy w niej również połączenie miodu lipowego z miodami spadziowymi, czy gryczanymi, wpływające na walory smakowe i dobroczynne właściwości takiej swoistej miodowej mieszanki.

{hook h='pShowBlogGetProducts' mod='pshowblog' limit='8'  categories='1165'}

 

Polecane artykuły:
Nasze Bestesllery
Miód Manuka MGO™ 400+ 500g Manuka Health
Miód Manuka MGO™ 400+ 500g Manuka Health

242,00 zł

Cena regularna: 304,00 zł

szt.
Zestaw 2 x Miód Manuka MGO 400+ 500g Manuka Health
Zestaw 2 x Miód Manuka MGO 400+ 500g Manuka Health

477,00 zł

Cena regularna: 604,00 zł

szt.
Miód Manuka MGO™ 400+ 250g Manuka Health
Miód Manuka MGO™ 400+ 250g Manuka Health

129,00 zł

Cena regularna: 158,00 zł

szt.
Miód Manuka MGO™ 550+ 500g Manuka Health
Miód Manuka MGO™ 550+ 500g Manuka Health

384,00 zł

Cena regularna: 410,00 zł

szt.
Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl