Jeszcze dekadę temu, mało kto słyszał o miodzie faceliowym, nie mówiąc już o szczegółowej identyfikacji wyglądu kwiatów, czy smaku i aromatu tego niespotykanego miodu. Na palcach jednej ręki można policzyć pasieki, które posiadały w swojej ofercie miody faceliowe i to nie używając do tego celu kciuka, ani palca wskazującego. Dlaczego więc wystarczyło zaledwie kilka lat, żeby miód ten wpisał się na stałe w poczet polskich miodów, dorównując popularnością miodom spadziowym, gryczanym, czy lipowym?
FACELIA – PSZCZELI RAJ!
Żeby odpowiedzieć na to pytanie, musimy wrócić do korzeni i to w dosłownym znaczeniu tego słowa. Facelia błękitna (Phacelia tanacetifolia Benth.) jest rośliną uprawną, stosunkowo łatwą i wdzięczną w hodowli. Należy do najlepszych roślin miododajnych, a pszczoły odwiedzają ją bardzo chętnie, przez cały dzień, a nawet po zachodzie słońca. Nic dziwnego, skoro facelia nektaruje równie efektywnie niezależnie od warunków pogodowych, a do tego charakteryzuje się krótkim czasem wegetacji, dzięki czemu może być wysiewana w różnych terminach i zakwitać w pożądanym przez pszczelarzy lub rolników czasie. Kwitnie i nektaruje obficie, zazwyczaj zapewniając pszczołom nadmiar pożytku, a pszczelarzom spokój i gwarancję regularnych zbiorów. W ten oto sposób dochodzimy do sedna sprawy i źródła popularności tych niezbyt urodziwych fioletowych kwiatów. Szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę, że ostatnie sezony miodowe w Polsce, obfitowały zazwyczaj w małe zbiory i spore rozczarowania.
SMAK I AROMAT MIODU FACELIOWEGO
Dostępność i powszechność miodów z kwiatów facelii jest oczywiście istotnym czynnikiem ich popularności, ale to subtelny smak i aromat stanowi tu klucz do sukcesu. Większości miodów nektarowych zawdzięcza swój zapach, nektarom kwiatów, z którego powstają. Nie inaczej jest w przypadku miodu faceliowego i delikatnego kwiatowego aromat, przywodzącego na myśl fioletowe pola facelii. Smak miodu jest równie delikatny, jak jego aromat. Przyjemna słodycz o intensywności podobnej miodom akacjowym, miesza się z lekką nutą kwaskowości, tworząc subtelne połączenie, którego nie powstydziłby się najlepsze polskie miody. To dlatego miód faceliowy jest jednym z moich ulubionych, a jego walory smakowe stawiają go na równi z miodem łąkowymi, malinowym czy wiśniowym.
A CO Z BARWĄ I KONSYSTENCJĄ?
Proces krystalizacji miodów faceliowych przebiega bardzo szybko, zazwyczaj w przeciągu 1-3 miesięcy od zbiorów. Krystalizacja jest naturalnym procesem, zachodzącym we wszystkich miodach polskich i nie wpływa negatywnie na ich właściwości prozdrowotne. Miód z kwiatów facelii w stanie płynny przyjmuje zazwyczaj jasnożółtą barwę, chyba że charakteryzuje się wyjątkowo wysoką zawartością nektaru facelii, zyskując zielonkawy odcień. Po krystalizacji zmienia konsystencję na kremową i znacząco jaśnieje, niekiedy do tego stopnia, że staje się niemal biały.
WŁAŚCIWOŚCI PROZDROWOTNE MIODÓW FACELIOWYCH
- Miód faceliowy doskonale rozgrzewa, regeneruje i wzmacnia organizm,
- Dodaje organizmowi energii, zmniejszając poczucie zmęczenia i apatii,
- Zapobiega stanom zapalnym górnych dróg oddechowych, działa antybakteryjnie i kojąco, udrażniając drogi oddechowe i łagodząc napady kaszlu,
- Wpływa na redukcję poziomu trójglicerydów i obniżenie poziomu cholesterolu,
- Usprawnia przemianę materii i poprawia pracę enzymów i hormonów,
- Stosowany jako suplement w chorobach układu pokarmowego, szczególnie nieżycie i wrzodach żołądka, ale także problemach z woreczkiem żółciowym, trzustką, a nawet wątrobą,
- Polecany w kłopotach z układem krążenia oraz mięśniem sercowym,
ULUBIONY MIODOWY PRZYSMAK DZIECI
Prawda jest taka, że miody faceliowe, zaraz po malinowych i rzepakowych, należą do ulubionych dziecięcych smaków miodowych i trudno się temu dziwić. Ich łagodny lekko kwaskowy smak, oraz delikatna kremowa konsystencja sprawiają, że rodzice sięgają po nie często i chętnie, łącząc z deserami, płatkami śniadaniowymi, czy pieczywem. To oczywiście również naturalny słodziki i idealna alternatywa cukru, którym słodzimy napoje czy potrawy.
WARTO WIEDZIEĆ
- Miód faceliowy charakteryzuje spora zawartość witamin z grupy B i C, oraz makro i mikroelementów,
- Miód ten zawiera również magnez, żelazo, olejki eteryczne i kwasy organiczne,
- Charakteryzuje się najdłuższym okresem zbiorów, przypadającym od maja aż do sierpnia,
- Przy dobrych glebach, wydajność miodu faceliowego może wynosić nawet 400 kg miodu na hektar,
- Składa się głównie z węglowodanów prostych (ponad 70%), na które składa się fruktoza i glukoza, oraz wody (około 20%),
- Stosowany w celach kosmetycznych, do poprawy wygląd i jędrność skóry oraz zmniejszenia cellulitu,