Dlaczego ŚwiatMiodów.pl?
Działamy od 2011 roku, mamy więc już 12 lat doświadczenia na polskim rynku.
Wszystkie nasze produkty są dostępne od ręki, dlatego możesz liczyć na ekspresową dostawę!
Skorzystaj z darmowej dostawy
już od 349 zł!
Miód Cytrynowy
Miód cytrynowy czy miód z cytryną?
Miód cytrynowy to owoc pracy pszczół, pozyskiwany dzięki zbieraniu przez owady nektaru z kwitnących drzewek cytrynowych. Warto pamiętać, że mówiąc o miodzie cytrynowym nie mamy na myśli słodkości z dodatkiem plasterków cytryny, który każdy może stworzyć sam w własnej kuchni, ale unikatowy, naturalnie powstający miód, którego receptura znana jest tylko pszczołom… i to nie wszystkim!
Tajniki produkcji miodu cytrynowego zarezerwowane są dla owadów żyjących w basenie Morza Śródziemnego, bo to właśnie one mają dostęp do wyjątkowego nektaru, ukrytego w samym sercu skąpanych w południowym słońcu włoskich czy hiszpańskich gajów cytrusowych.
Nektar z kwiatów drzewka cytrynowego
Czy wiecie, że cytryna, która kojarzy nam się wyłącznie z żółtym kolorem, kwitnie na biało? Tak! Pszczoły zbieraczki, które udają się na poszukiwanie nektaru, znajdują go w kielichach śnieżnobiałych kwiatów rośliny o nazwie Citrus limon, czyli cytryny zwyczajnej. To aromatyczne drzewko rosnące na plantacjach, w parkach i ogrodach nad Morzem Śródziemnym dotarło na nasz kontynent dzięki Arabom, którzy sprowadzili je z dalekiej Azji. Dziś cytryny wykorzystuje się w kuchniach całego świata, a miód pochodzący z drzewek cytrusowych z roku na rok staje się coraz bardziej popularny. Same zaś drzewa są uprawiane nie tylko z powodu ich miododajnych właściwości, ale także z powodu mocy wydawania cytryn. Cenione są również jako rośliny ozdobne.
Kolor, smak i konsystencja, czyli co świadczy o wyjątkowości miodu cytrynowego?
Jeśli jeszcze nie mieliście okazji podjadać miodu cytrynowego, żałujcie. Jest on jedyny w swoim rodzaju. Czym cytrynowe słodkości wyróżniają się w rodzinie miodów świata? Po pierwsze kolorystyką – cytrynową, żółtą, niekiedy jasno herbacianą. Smak tego miodu, jak przystało na przysmak pochodzący z drzewek cytrusowych, jest orzeźwiający, lekko kwaskowaty. Nie mdły, a delikatny i słodki, tak różny od wyrazistego miodu eukaliptusowego, który ma przecież podobne geograficznie pochodzenie.
Skrystalizowany miód cytrynowy zyskuje kolor ecru lub mlecznej bieli, a jego konsystencja jest gładka i jedwabista. Dzięki temu wspaniale rozpływa się w ustach. Co więcej, zawarte w miodzie cytrynowym olejki eteryczne sprawiają, że posiada on ciekawy zapach, stanowiący połączenie słodkiej woni z nutami cytrusowymi. Już samo otwarcie słoika o słodkiej, cytrynowej zawartości, dostarczy wielu bardzo przyjemnych dla naszych zmysłów doznań, zanim jeszcze zdążymy sięgnąć po łyżeczkę!
Walory zdrowotne cytrynowej słodyczy
Fakt, że spożywanie miodu cytrynowego to rozkosz dla podniebienia, nie jest jedyną zaletą spożywania tego przysmaku. Pszczoły produkują ten rodzaj miodu i dostarczają nam cennych dla zdrowia substancji, które wzmacniają organizm i wspomagają go w leczeniu licznych schorzeń. Podobnie jak sam owoc cytryny jest domowym lekarstwem, przydatnym w sezonie infekcyjnym, tak sam miód cytrynowy ma działanie prozdrowotne.
Badania zawartości miodu cytrynowego wskazały na obecność witamin, enzymów czy polifenoli. W tym rodzaju miodu wykryto także ważne dla kondycji naszego zdrowia składniki mineralne, takie jak: żelazo, wapń, magnez, potas, sód oraz fosfor. Połączenie tych wszystkich składników dało wspaniałą kompilację prozdrowotną. Dla kogo zatem będzie odpowiedni miód cytrynowy?
- Dla osób cierpiących z powodu obniżonej odporności;
- Dla astmatyków i chorych zmagających się z katarem siennym;
- Dla osób cierpiących na zespół chronicznego zmęczenia lub brak energii;
- Dla przeziębionych;
- Dla wszystkich innych, cierpiących z powodu schorzeń górnych dróg oddechowych, w tym dla alergików.
Naturalne metody wsparcia organizmu, na przykład miodami pozbawionymi sztucznych dodatków, są zdrowe i mogą przynieść wiele pozytywnych efektów. Ich stosowanie jest więc bezpieczną metodą walki z bakteriami i wirusami.
Kulinarne inspiracje z miodem cytrynowym
Miód cytrynowy to wartościowy dodatek do potraw i napojów. Sprawdza się między innymi w daniach kuchni śródziemnomorskiej. Cytrynową słodyczą można przyprawiać desery, co uczyni je zdrowszymi od tych z dodatkiem rafinowanego cukru. Warto spróbować na przykład jogurtu naturalnego osłodzonego miodem cytrynowym i posypanego kandyzowaną skórką cytrynową lub pomarańczową. Dopisujemy do listy ekologicznych słodyczy i przekąsek.
Cytrusowa słodycz rewelacyjnie komponuje się ze smakiem domowych naleśników. Pysznie smakują zrolowane z serkiem waniliowym i polane ciągnącą się nitką cytrynowego miodu! Co ważne, takie danie przyrządzimy ekspresowo, a więc w bilansie czasu przyrządzania i uzyskania wspaniałego smaku zdecydowanie wyjdziemy na plus. Miód cytrynowy może być tradycyjnie dodawany do rozgrzewającej zimowej herbaty lub posłużyć do stworzenia lekkiej, orzeźwiającej lemoniady na upalne dni.
Smaczny i zdrowy miód cytrynowy może więc towarzyszyć nam w kuchni przez cały rok!