Rzepak, jak powszechnie wiadomo, jest popularną i miododajną rośliną uprawną, dlatego pszczoły bardzo chętnie zbierają z niego pożytek i przerabiają na pyszny, zdrowy miód rzepakowy. Łatwy dostęp, delikatny smak i kremowa konsystencja stawiają go pod względem popularności w jednym rzędzie z miodami lipowymi, spadziowymi, czy gryczanym.
DO CZEGO UŻYWAMY MIODU RZEPAKOWEGO?
Najczęściej kupujemy go z uwagi na walory smakowe, słodząc nim herbatę, kawę, traktując jako idealny dodatek do pieczywa. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z prozdrowotnych właściwości miodów rzepakowych oraz dobroczynnego działania na ludzki organizm.
Wiedza przekazywana z dziada pradziada powoli zanika, a z nią umiejętność wykorzystania miodu w celach zdrowotnych. Coraz częściej uświadamiamy sobie, że tak naprawdę o miodzie rzepakowym i jego właściwościach leczniczych wiemy bardzo niewiele, praktycznie nic. Czas najwyższy nadrobić tę niewiedzę.
WARTOŚCI ODŻYWCZE (na 100g)
Miód charakteryzujący się stosunkowo dużą kalorycznością i wysokim indeksem glikemicznym.
- Wartość energetyczna - 340 kcal
- W tym węglowodany – 80g
- Białko – 0,5g
- Tłuszcz – 0g
- Indeks glikemiczny – 64 IG
DZIAŁANIE PROZDROWOTNE MIODU RZEPAKOWEGO!
Cukrzyca – z uwagi na wysoki indeks glikemiczny trzeba go spożywać ostrożnie. Najlepiej po wcześniejszej konsultacji z lekarzem.
Układ gastryczny – redukuje stany zapalne wywołane wrzodami żołądka, reguluje pracę układu gastrycznego, może być pomocny przy wzdęciach, zgadze i pochodnych problemach.
Skaleczenia i rany – przyspiesza gojenie i zasklepianie ran, przy okazji zabezpieczając przed zakażeniem. Używany również w przypadku lekkich oparzeń, z uwagi na minimalizowanie powstania pęcherzy.
Serce — dzięki zawartości potasu, reguluję prace mięśnia sercowego, wpływa również na poszerzenie naczyń wieńcowych, co jest szczególnie ważne w przypadku rehabilitacji po zawale serca. Przyczynia się w ten sposób do skuteczniejszego i bardziej efektywnego zaopatrzenia serca w składniki odżywcze oraz tlen.
Wątroba – Dzięki zawartości glukozy i fruktozy, miód rzepakowy jest szczególnie polecany w przypadku schorzeń wątroby. Świetnie spełnia rolę detoksu wątroby, wspomagając przy okazji przemianę tłuszczów. Polepsza również pracę woreczka żółciowego oraz wspiera pracę całego narządu.
Infekcje – jeśli masz zapalenie gardła, oskrzeli lub nosa, albo jakąkolwiek infekcję górnych dróg oddechowych, koniecznie powinieneś sięgnąć po miody rzepakowe. Ich właściwości zdrowotne stanowią nieocenione wsparcie w takich sytuacjach.
CO JESZCZE WARTO WIEDZIEĆ?
- Pomaga przy zapaleniu nerek i pęcherza moczowego.
- Ogranicza cholesterol w organizmie.
- Można go spożywać w trakcie karmienia piersią, o ile nie uczuli dziecka.
- Rzadko powoduje alergię.
- Pomaga w stanach wyczerpania fizycznego i psychicznego.
To jeszcze nie wszystko, musicie wiedzieć, że ten wspaniały miód zawiera flawonoidy, cholinę, kumarynę, jest bogaty w bor, tak potrzebny do budowy tkanki kostnej, nie wspominając o wpływie na działanie śledziony oraz tarczycy. Są też związki gorczycowe, witaminy B, C i K, biopierwiastki oraz żelazo.
Jak łatwo zauważyć, właściwości miodu rzepakowego są bardzo szerokie, podobnie jak jego spektrum działania. Następnym razem, kupując miód rzepakowy, miejcie proszę na uwadze, nie tylko smak i konsystencje, ale również jego dobroczynne właściwości, które powodują, że jest uznawany, za jeden z najzdrowszych miodów polskich.