Kiedy nadchodzi wrzesień to znak, że wolnymi krokami zbliża się smutna, szara jesień. To również czas powrotu dzieci do szkół i przedszkoli, a to oznacza jedno – zbieranie kasztanów! To nasza narodowa tradycja, za którą krok w krok podąża kolejna, robienie kasztanowych ludzików. Każdy z nas był kiedyś dzieckiem — choć nie wszyscy o tym pamiętamy — zbierającym po lekcjach siatki kasztanów niezbędnych do zajęć plastycznych. Na co dzień nie zwracamy zbytniej uwagi, jak wiele kasztanowców rośnie w pobliżu naszych domów, w ogrodach i parkach. Skoro są drzewa, to również kwiaty, które kwitną i nektarują. Jeśli kwiaty, to naturalnie pszczoły, a to oznacza pyszny słodki miód – otóż nie.
KASZTANOWIEC vs KASZTAN
Kasztanowiec pospolity, który rozpozna niemal każde dziecko, jest bardzo pięknym i dorodnym drzewem. Nie należy jednak do rodziny kasztanów, a co ważniejsze nie jest rośliną wysoce miododajną. Wprawdzie pszczoły potrafią z jego nektaru produkować miód, ale zazwyczaj tego nie robią. Niektóre gatunki kasztanowców mogą być bowiem dla nich szkodliwe. Zawierają toksyczne saponiny, chociaż ich zawartość różni się zależnie od gatunku, pory roku czy warunków pogodowych. Mogą, chociaż nie muszą, a sama teoria co do ich szkodliwości ma tyluż zwolenników, co przeciwników. Nie zmienia to faktu, że w Polsce praktycznie w ogóle nie pozyskuje się miodu kasztanowego, ponieważ drzew Kasztanowych jest u nas na jak na lekarstwo.
CECHY MIODU KASZTANOWEGO
Miód kasztanowy jest powszechny i charakterystyczny dla krajów śródziemnomorskich, w których bujnie rośnie drzewo, z którego jest pozyskiwany. Mowa o kasztanie jadalnym, znanym nie tylko z uwagi na smacznie owoce i prozdrowotne właściwości, ale również wyjątkowy gatunek miodu. Miody kasztanowe, jakkolwiek dziwnie to zabrzmi, są wytwarzane głównie z męskich kwiatów kasztana jadalnego. Nie jestem botanikiem, nie wiem, o co chodzi, a zaciekawionych odsyłam do Wikipedii. Wracając do samego miodu kasztanowego, jest delikatnie aromatyczny i posiada charakterystyczny, naprawdę wyjątkowy smak. Oczywiście słodki, ale też ostry i wyczuwalnie ziołowy. Można w nim wyczuć nutkę goryczy, która wydaje się dopełniać to smakowe szaleństwo.
Miód kasztanowy długo utrzymuję konsystencję patoki. Potrafi pozostawać płynny nawet przez kilka miesięcy, co zawdzięcza wysokiej zawartości fruktozy. W tej formie przyjmuję barwę ciemną, uzależnioną w dużej mierze od regionu, pogody i innych czynników. Czasami jest ciemnobrunatna, a innym razem wpada w odcienie czerwieni. Po długotrwałej krystalizacji, jak wszystkie miody jaśnieje, ale proces ten trwa znacznie dłużej niż zwyczajowa konsumpcja miodu kasztanowego.
KILKA SŁÓW ODNOŚNIE ZBIORÓW
Kasztan jadalny to roślina miododajna, przychylna pszczołom i pszczelarzom. Dostarcza pszczołom zapas nektaru oraz pyłków, dlatego chętnie oblatują ten pożytek. Jako ciekawostkę mogę Wam napisać, że z jednego drzewa, pracowite pszczoły mogą wyprodukować nawet kilogram miodu kasztanowego! Czasu wprawdzie nie mają zbyt wiele, ponieważ ten gatunek kasztana kwitnie głównie w maju, ale przy sprzyjających warunkach pogodowych, każdy kwiat w ciągu swojego krótkiego życia może wyprodukować nawet do 2,5 mg nektaru. W przeliczeniu na hektary zapewnia to zbiory miodu kasztanowego na poziomie 30-100 kg/ha. Oczywiście mam na myśli regiony o cieplejszym klimacie, gdzie w sprzyjających warunkach jego wydajność miodowa może się nawet podwoić.
WŁAŚCIWOŚCI PROZDROWOTNE MIODU KASZTANOWEGO
- Zwalcza i hamuje rozwój bakterii, dzięki dużej zawartości inhibiny i enzymów,
- Posiada duże właściwości antyseptyczne, dlatego może być używany do przyspieszenia gojenia ran, oparzeń czy drobnych otarć,
- Zawiera dużo wapnia i tak potrzebnych organizmowi minerałów, dlatego może być stosowany w formie suplementu uzupełniającego niedobory tych składników,
- Miód kasztanowy stanowi wsparcie w przypadku osłabienia organizmu, działając wzmacniająco,
- Zawiera witaminę C i B, oraz sporo żelaza, dlatego można go stosować w przypadku problemów z krążeniem krwi, czy budulec wzmacniający kości,
- Wykorzystywany również w przypadłościach żołądka czy wątroby,
- Stosowany w celach kosmetycznych, pomaga uporać się z trądzikiem, ale działa również odmładzająco,