Jednym z najcenniejszych i najpopularniejszych miodów polskich, jest miód gryczany, to fakt, z którym ciężko polemizować. Większość Polaków na pewno spróbowała go choć raz w życiu, jeśli nie w swojej podstawowej postaci, to przetworzonej, jako składnik ciast, deserów czy napojów. Jeśli jakimś cudem nie przepadacie za pysznymi, aromatycznymi piernikami i świątecznymi mazurkami, to może przynajmniej raz skosztowaliście piwa warzonego na miodzie gryczanym, albo herbaty, kawy lub kakao słodzonego tym pysznym, naturalnym pszczelim przysmakiem? Jeśli nie, to koniecznie musicie nadrobić to gigantyczne niedopatrzenie!
GRYKA – CUDOWNA ROŚLINA MIODODAJNA
Jednak zanim opowiem o nim więcej, chciałbym przybliżyć Wam roślinę, bez której nie byłoby ani tego wpisu, ani miodu gryczanego. Gryka – bo o niej mowa, to roślina siewna, zwana potocznie hreczką lub gryką zwyczajną, a z łaciny Fagopyrum esculentum Mnch, lub Sagittatum Gilib. Choć jest popularną rośliną uprawną, jej uprawianie nie należy do najłatwiejszych. Musicie wiedzieć, że jest kapryśna i wybredna, nie lubi przymrozków, za to uwielbia wygrzewać się w delikatnym słońcu (optymalnie około 20°C). Na etapie kwitnienia potrzebuje więcej deszczu, wysokich temperatur i sporej wilgotności, za to podczas dojrzewania nasion nie lubi dużych opadów. Jest niestety podatna na spore wahania plonów, uzależnione w dużej mierze od owadopylności kwiatów gryki, za które odpowiedzialna jest pogoda. Znaczący, nawet 80-90% udział w zapylaniu gryki mają pszczoły. Gryka jest uznawana za bardzo wartościową roślinę miododajną, zapewniającą obfite zbiory miodu, pod warunkiem, że czynniki pogodowe nie utrudnią pszczołom oblotów. Szczególnie że okres żywotności kwiatów gryki jest bardzo krótki, a kwiatostany dojrzewają nierównomiernie. Dlatego warunki atmosferyczne w okresie kwitnienia są kluczowe nie tylko dla wielkości plonów, ale również zbiorów miodu gryczanego.
BARWA I KONSYSTENCJA MIODU GRYCZANEGO
Trzeba przyznać, że trudno ten miód pomylić z którymkolwiek z tradycyjnych miodów polskich, chociaż poza granicami naszego kraju znajdzie się kilka miodów zbliżonych kolorem do gryki. W formie płynnej, czyli Patoki, przybiera ciemnobrązową barwę, wręcz brunatną, czasami niemal czarną. Niektórzy twierdzą, że odcieniem przypomina kolor mocno parzonej herbaty, ale porównanie to nie do końca oddaje różnorodność i głębie jego kolorystyki. Jak każdy miód, po krystalizacji jaśniej, przybierając dużo jaśniejszą, brązową, a nawet mleczno-brązową barwę. Tak duża różnica kolorów, jest cechą wszystkich ciemnych miodów. Jak większość późnych miodów, krystalizuje stosunkowo wolno, nawet do kilku miesięcy. Długo utrzymuje formę Patoki, co ułatwia jej spożywanie i stosowanie w gastronomii. Niektórzy pszczelarze miody gryczane poddają kremowaniu, dzięki czemu konsystencją przypominają masło. Kremowanie zapobiega krystalizacji, a ta w przypadku miodów gryczanych najczęściej bywa gruboziarnista, co nie każdemu odpowiada.
A CO ZE SMAKIEM I ZAPACHEM?
Miód gryczany jest w tej materii równie unikalny, co dodaje mu smaku i pikanterii. Taka malutka, niewinna zabawa słów, liczę, że ją docenicie. Dlaczego, ponieważ jest intensywny, ostry, a czasami również lekko piekący. Nie obawiajcie się, to tylko miód, dominuje w nim słodycz, ale nektar kwiatów gryki sprawia, że nie sposób go z niczym pomylić. Szczególnie że zdradza go intensywny, charakterystyczny zapach kwiatów gryki. Przyznaję, nie jest to miód dla każdego, nie wszyscy docenią jego walory smakowe, szczególnie jeśli gustują w miodach delikatnych, jak malina leśna, rzepak, czy wiśnia. Na szczęście miody gryczane mają rzesze fanów, którzy znają i doceniają ich smak, aromat i różnorodne zastosowanie.
WARTO WIEDZIEĆ!
- Miód gryczany jest kluczowym składnikiem pysznych wypieków, na czele z piernikami i mazurkami,
- Dodany do Kawy czy Herbaty niesamowicie wzbogaca ich walory smakowe,
- Stanowi ciekawy kontrast smakowy jako dodatek do produktów nabiałowych,
- Przechowywany w miejscu bez dostępu światła potrafi zmienić barwę na ciemniejszą,
- Można go stosować wewnętrznie, a także zewnętrznie,
- Często jest wykorzystywany w kosmetologii,
- Z powodu właściwości antybakteryjnych, jest popularnym składnikiem peelingów, maseczek i mydeł,
- Posiada również właściwości przeciwzmarszczkowe, pełniąc rolę przeciwutleniacza zapobiegającego starzeniu komórek skóry,
Należy pamiętać, że miody gryczane to nie tylko smak, zapach i kolor, ale również szerokie spektrum właściwości prozdrowotnych, które stawiają je w gronie najzdrowszych miodów na świecie. Jeśli potrzebujesz dodatkowych informacji na ten temat, zapoznaj się z tym wpisem: LINK