Nowość
Promocja
Dlaczego ŚwiatMiodów.pl?
Działamy od 2011 roku, mamy więc już 12 lat doświadczenia na polskim rynku.
Wszystkie nasze produkty są dostępne od ręki, dlatego możesz liczyć na ekspresową dostawę!
Skorzystaj z darmowej dostawy
już od 349 zł!
Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.
CO WARTO WIEDZIEĆ O MIODZIE Z KOPRU?
Kiedy po raz pierwszy słyszymy słowo Fenkuł, oczami wyobraźni widzimy coś egzotycznego i bardzo ekstrawaganckiego. Jeśli słowo to kojarzy nam się z krajami śródziemnomorskimi, to oznacza, że intuicja nas nie zawodzi. Fenkuł to w rzeczywistości bardzo popularna i mało ekstrawagancka roślina zielarska, nazywana również koprem włoskim. Jej dobroczynne właściwości znane są nie od dziś, ale miód… Miód z kwiatów kopru włoskiego jest nam praktycznie nieznany. Raz z racji tego, że jako miód gatunkowy należy do stosunkowo nowych, dwa z uwagi na niedobór pożytków, z których można pozyskać czysty miód fenkułowy. Mowa oczywiście o polskich pożytkach, bo w krajach śródziemnomorskich jest o nie znacznie łatwiej, chociaż i tam miód koprowy wielkiej kariery nie robi.
CZYM JEST FENKUŁ I GDZIE MOŻNA GO SPOTKAĆ?
W dzisiejszych czasach zakup nasion kopru włoskiego nie stanowi żadnego problemu. Pięć minut w sklepie internetowym i kilka dni później możemy cieszyć się sianiem kopru w przydomowym ogrodzie. Cóż, czasy mamy takie, że dostęp do najdziwniejszych nawet produktów nie stanowi już żadnego problemu. Podobnie jak wiedza, za sprawą której w tempie ekspresowym możemy zwiększyć świadomość, stawiając na rośliny jeszcze do niedawna stanowiące dla nas nie lada zagadkę. Jedną z nich jest właśnie koper włoski (łac. Foeniculum vulgare Mill.), nazywany również fenkułem włoskim albo… koprem słodkim. Roślina ta zaliczana jest do selerowatych, bo chociaż kształtem przypomina bulwę, tak naprawdę składa się ze zgrubiałych liści, tworzących coś na kształt zgrubiałej i pękatej cebuli. Fenkuł zaskakuje wysokością liści, które mogą osiągać nawet 2 metry wysokości! Prawda, że sporo. Fenkuł kwitnie od lipca do sierpnia, wydając na świat dziesiątki, jeśli nie setki małych kwiatków. Ma niemałe wymagania glebowe i pogodowe, lubi słońce i ciepły klimat, dlatego tak chętnie rośnie i kwitnie w obszarze basenu morza śródziemnomorskiego, ale również w Azji, a od pewnego czasu także Polsce. To właśnie z tych plantacji pozyskiwany jest unikalny miód fenkułowy, o który już za chwile opowiem Wam ciut więcej.
MIÓD Z KOPRU – SMAK, KONSYSTENCJA I AROMAT
Na przełomie sierpnia, kiedy wakacje są w pełni, pszczoły pracują z takim natężeniem jak rzadko kiedy. Jednym z kwitnących w tym czasie pożytków jest koper włoski. Jego kwiaty przyciągają pszczoły nie tylko wyrazistym aromatem, który pobrzmiewa również w miodzie koprowym, ale przede wszystkim dużą wydajnością miodową. Fenkuł należy do roślin wysoko miododajnych, z jednego hektara zasianego kopru, pszczoły potrafią zebrać nawet do 700 kg miodu! Przy okazji zbierając całkiem pokaźną pulę pyłku (nawet do 150 kg na hektar)! Wszystko to sprawia, że kwiaty kopru należą do pszczelich „przysmaków”. No dobrze, ale jak jest z samym miodem? Cóż… ten w smaku jest wyjątkowy, nie za mocny, ale z pewnością nie byle jaki. Ma swój charakter, lekko kwaskowy o wyraźniej orzechowej nucie. W jego smaku pobrzmiewają również anyżowe oraz karmelowe nuty, przełamane balsamicznym kluczem wiolinowym. Miód z fenkułu jest pyszny i aromatyczny, chociaż wspomniany już koprowo-anyżowy aromat z czasem przemija, stając się jedynie subtelnym wspomnieniem lata i fenkułowych pól. Z uwagi na dużą zawartość fruktozy, miód z kopru włoskiego krystalizuje powoli, pozostając w formie patoki nawet przez kilka miesięcy. W formie płynnej przyjmuje barwę ciemnobursztynową, w promieniach słonecznych pobłyskującą czerwienią. Po krystalizacji jaśnieje, ale proces ten należy do rzadkości, tak jak sam miód, który znika z półek — regałowych oraz wirtualnych — szybciej niż nadzieja na tanie paliwo.
MIÓD KOPER WŁOSKI vs DZIECI!
Każda młoda mama zna i docenia potęgę kopru włoskiego. To dzięki wywarom i herbatkom, w których składzie zawarto koper, ich malutkie pociechy mogą znaleźć, choć chwilę wytchnienia od kolek i kłopotów gastrycznych, tak powszechnych w pierwszych miesiącach życia dziecka. Oczywiście wszystko z umiarem, również koper. Ponoć miód koprowy, z uwagi na zbieżność prozdrowotnych właściwości, wyjątkowo nadaje się do podawania również niemowlętom. Naturalnie po wcześniejszej konsultacji z lekarzem prowadzącym, który najlepiej zna prozdrowotne potrzeby Waszych pociech. Koper włoski, podobnie jak wytwarzany z jego nektaru miód, są także polecane jako środek na pobudzenie laktacji u kobiet karmiących, jednak i w tym przypadku przed spożyciem najlepiej zasięgnąć opinii lekarzy.
PROZDROWOTNE WŁAŚCIWOŚCI MIODU FENKUŁOWEGO
Miód z kopru włoskiego cechuje się podobnymi właściwościami prozdrowotnymi jak sama roślina. Jakie to właściwości?
- Łagodzi oraz wspiera pracę układu pokarmowego. Od wzdęć, niestrawności i zgagi po przewlekłe problemy natury nieznanej, jak syndrom jelita drażliwego;
- Zapobiega stanom zapalnym i bólom;
- Uspokaja i relaksuje – w stanach chronicznego zmęczenia i ciągłego stresu;
- Wspiera walkę z infekcjami dróg oddechowych i stanami zapalnymi jamy ustnej. Działa wykrztuśnie i łagodzi kaszel oraz chrypkę.
Z uwagi na niewielką popularność i dostępność miodu z kopru włoskiego, nasza wiedza na temat jego właściwości jest dosyć ograniczona i niepełna. Z czasem oraz wzrostem popularności, z pewnością dowiemy się więcej również o jego cudownych właściwościach prozdrowotnych.
MIÓD FENKUŁOWY W KUCHNI
W kuchni stosowany jest głównie w celach marynowania mięs. Szczególnie jagnięciny, ale również wołowiny. Można go oczywiście używać do słodzenia, ale czy aby nie szkoda? Dla młodszych smakoszy miodu może stanowić ciekawy dodatek do chleba z masłem popijanego mlekiem krowim lub tak popularnymi w ostatnim czasie napojami roślinnymi.