Nowość
Promocja
Dlaczego ŚwiatMiodów.pl?
Działamy od 2011 roku, mamy więc już 12 lat doświadczenia na polskim rynku.
Wszystkie nasze produkty są dostępne od ręki, dlatego możesz liczyć na ekspresową dostawę!
Skorzystaj z darmowej dostawy
już od 349 zł!
Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.
MIÓD Z DYNI – CZYŻBY IDEALNY HALLOWEENOWY PRZYSMAK?
Dynia kojarzy nam się z wieloma potrawami. Używana jest w kuchni do wypieków, przetworów oraz wielu wegetariańskich dań. Mimo tak wielu kulinarnych zalet, pierwsze skojarzenie z tym warzywem jest zupełnie inne. Nie ważne, czy mowa o jednej dorodnej dyni, czy całym polu obsianym na pomarańczowo. Dynia od zawsze związana jest z tradycyjnym popularnym amerykańskim świętem Halloween! Cukierek, albo psikus? – pytają dzieci przebrane na tę sposobność w przedziwne, niekiedy straszne kostiumy – cukierek, albo psikus wołają! A dlaczego nie miód dyniowy… cudownie słodki i aromatyczny? Tak wyjątkowy i rzadko spotykany, że… praktycznie nieznany. Czy to dlatego na Halloween nikt nie prosi o miód dyniowy i miodowe słodycze? Koniecznie należy to zmienić, szczególnie że wspomniany miodzik dostępny jest tuż powyżej. Dziś poznamy go troszkę lepiej. Kto wie, może już za chwilkę najdzie Was ochota na pyszny, unikalny miód z nektaru kwiatów dyni?
KILKA ZDAŃ NA TEMAT KWIATÓW DYNI
Dynia należy do bardzo popularnych oraz wyjątkowo pięknych warzyw uprawnych. Jednak za nim jeszcze wyda owoce, musi obrodzić kwiatami, co skrzętnie wykorzystują pszczoły. Niestety nie tak często, jak chcieliby tego miodowi smakosze. Pszczelarze rzadko kiedy trudzą się stawianiem pszczelich pożytków na dyniowych polach, ponieważ dynia (Curcubita maxima albo pepo) należy do roślin słabo miododajnych. Co więcej, kwitnie najczęściej w sierpniu (druga połowa), kiedy wielu pszczelarzy myślami jest już przy zimie i przygotowaniu do niej swoich pszczelich rodzin. Nawet jeśli nie, do wyboru mają konkurencyjną, bardziej miododajną i znacznie popularniejszą nawłoć. Dlatego miód dyniowy jest tak rzadki i unikalny. Nie wspominając o tym, że w jego produkcję pszczoły muszą włożyć wiele wysiłku. Dla przykładu porównywalny pożytek popularnej facelii zapewnia nawet czterokrotnie większe zbiory!
BARWA, KONSYSTENCJA ORAZ KOLOR MIODU DYNIOWEGO
Kwiaty dyni są ciemne podobnie jak i nektar. Tak samo jest z miodem, który w patoce przybiera kolor ciemnożółty, niemal bursztynowy, a po krystalizacji – zgodnie z miodową tradycją – znacząco jaśnieje. Ale kto by tyle czekał, żeby to zobaczyć, skoro gdzieś tam czeka naturalny świeżo rozlewany miód dyniowy. Płynna słodka rozkosz dla miodowych smakoszy. Jeśli trafi wam się skrystalizowany, to nie ma się czym martwić. Taki miód nie traci swoich właściwości, a do tego jest swoistą gwarancją naturalności i właściwego pochodzenia. Warto wiedzieć, że krystalizacja jest domeną wyłącznie miodów naturalnych. Potwierdzeniem tej naturalności może być między proces krystalizacji. Jeśli zaś chodzi o smak, to miód z dyni nie wybiega zbytnio poza miodowe standardy. Jedni powiedzą, że jest nieco ostry i ma charakterystyczny posmak, dla innych będzie trudny do identyfikacji na tle miodowej konkurencji. Cóż, sporo tu zależy od sezonu i wyczulenia kubeczków smakowych. Niezależnie od wszystkiego, miodu dyniowego trzeba spróbować choć raz!
WŁAŚCIWOŚCI PROZDROWOTNE ZAKLĘTE W MIODZIE DYNIOWYM
Niestety podobnie jak ma to miejsce z innymi unikalnymi miodowymi smakami (miód z borówki amerykańskiej, czy miód kminkowy), miód z dyni jest tak rzadki, że nie został jeszcze w Polsce na tę okoliczność odpowiednio przebadany. Dlatego też przyjąć należy, że jego cudowne zalety stanowią pochodną właściwości prozdrowotnych samej dyni. Jakie to zalety kryje dynia?
- Wpływa na obniżenie ciśnienia tętniczego krwi,
- Poprawia pracę układu krążenia oraz mięśnia sercowego,
- Obniża stężenie cholesterolu we krwi,
- Może być stosowana przy anemii i anoreksji,
- Wspiera i reguluje działanie nerek i pęcherza moczowego,
- Posiada działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne.
MIÓD Z DYNI W KUCHNI
Jeśli zastanawiacie się, w jaki sposób – za wyjątkiem pałaszowania łyżeczką – spożytkować można miód z dyni, już pędzę z naręczem porad. Miód dyniowy znakomicie sprawdzi się do sosów, pieczystego, albo mięsnych marynat. Jak większość miodów znajdzie swoje miejsce, jako dodatek do sałatek, nabiału i smarowania chleba. Nie powinno go także zabraknąć w różnego rodzaju deserach. Nie polecam za to słodzić nim napojów, nie dlatego, że się do tego nie nadaje. Jest po prostu zbyt wyjątkowy, żeby marnować go do herbaty czy kawy, ale… co kto lubi.