Grecki miód z kwiatów Dębowy 250g Melidoron

MELI_0021

Bądź pierwszy, napisz opinię!

22,90 zł

Zyskujesz 22 pkt [?]

Na dziewiczym terenie słynnego dębowego lasu na płaskowyżu Foloi As w Mountain Elias pozyskiwany jest jeden z najbardziej nieocenionych miodów greckiej natury. Surowy grecki miód dębowy, to rzadki i szczególny rodzaj miodu z drzew iglastych, produkowany przez pszczoły zbierające głównie spadź wydzielaną przez kilka gatunków owadów. Ma ciemny kolor oraz wyjątkowy i mocny smak. Ze względu na stosunkowo niską zawartość cukru nie jest zbyt słodki. Zbierany jest w letnich od końca czerwca do końca lipca. Miód dębowy ma nie tylko wspaniały smak, ale także szereg odżywczych i dobroczynnych właściwości. Surowy miód grecki uważany jest za jeden z najlepszych na świecie ze względu na niezwykłą różnorodność flory i nieograniczone, silne letnie słońce. Jest podstawowym składnikiem diety śródziemnomorskiej. Świetnie komponuje się z jogurtem, lodami, sałatkami, chlebem tostowym, płatkami zbożowymi itp. Lub jako deser, który doda energii i nastroju na cały dzień. Wspaniale smakuje z dojrzałymi serami. Zmieszany z octem, zapewnia cudowny gęsty „słodki ocet”, idealny jako dodatek do sałat.

Pozyskany i przetworzony na zimno zachowuje korzystne właściwości nektaru i pyłku. Smak z sezonu na sezon może się nieznacznie różnić.

Po zebraniu miód jest starannie przygotowywany i rozlewany do szklanych słoików bezpośrednio w siedzibie Pasieki Melindron. Cały proces, od momentów zbioru nie przekracza jednego miesiąca. Następnie miód jest przechowywany w ciemnym, suchym miejscu w niskiej temperaturze, gotowy do spożycia. Niezrównana grecka natura w połączeniu z troską i pracowitością rodziny Fasilis zapewnia produkty doskonałej jakości.

Przechowywać w chłodnym, suchym, ciemnym i bezwonnym miejscu, w temperaturze pokojowej. Miód Dębowy ulega stosunkowo powolnej krystalizacji. Krystalizacja miodu to naturalny proces, który zależy wyłącznie od pochodzenia roślinnego.


Informacje dodatkowe:

  • Kategoria: Miody Spadziowy
  • Barwa: Bardzo Ciemny
  • Smak: Ciężki, karmelowy
  • Zapach: Ciężki, intensywny
  • Czas krystalizacji: powyżej 12 miesięcy
  • Czas zbiorów: czerwiec - lipiec
  • Region: Północno-zachodni Peloponez (las Foloi)

Producent:

Miód dębowy 100%

Rodzinna firma Melidoron od ponad 65 lat rozwija i pielęgnuje pszczelarskie tradycje, zamiłowanie do greckiego miodu, pszczół i greckiej natury. Troska i pracowitość rodziny Fasilis zapewnia odpowiednie standardy i produkty doskonałej jakości. Inwestując, wprowadzając innowacje i rozwijając firmę w tym trudnym dla Grecji okresie ekonomicznym. Wszystko to w celu zapewnienia konsumentom szeroką gamę wysokiej jakości miodów i pszczelich suplementów pochodzących z najczystszych i najbardziej urodzajnych terenów Grecji, a w szczególności Peloponezu. Na obszarach wąwozów i zielonych zboczy góry Parnon (Arkadia), dziewiczego terenu słynnego dębowego lasu na płaskowyżu Foloi As w Mountain Elias i Środkowo-Wschodniej Krety, wszędzie tam, gdzie przyroda jest bujna, a ziemie żyzne. Melindron to smaki Grecji zawarte w cudownym miodzie o wielu smakach, zapachach i barwach. Od miodów wielokwiatowych, pomarańczowych, kasztanowych i wrzosowych, przez miody tymiankowe, dębowe i truskawkowe, aż po unikalne i niesamowicie rzadkie jodłowe i sosnowe miody spadziowe.

Czas wysyłki 24 godziny

Napisz opinię

Grecki miód Jodłowy 250g Melidoron

Grecki miód Jodłowy 250g Melidoron

Jest zbierany z nektaru i miodowej rosy kasztanowca (Castanea sativa), zwanego także „królową gór”, z dziewiczych lasów południowo-wschodniego Peloponezu na wysokości ponad 800 m n.p.m.

Produkty powiązane

Góra