„Jaki jest najlepszy rodzaj miodu?” – to pytanie bardzo często zadają nasi klienci. Każdy miód ma swoich zwolenników i wyróżnia się innymi właściwościami. Nie ulega jednak wątpliwości, że za najzdrowszy uznawany jest miód spadziowy. Na co pomaga miód ze spadzi i dlaczego warto mieć go w swojej spiżarni?
Czym różni się miód spadziowy od nektarowego?
Miód spadziowy nie powstaje ze zbieranego przez pszczoły nektaru kwiatowego, lecz ze spadzi. Czym jest spadź? To sok drzewny przetworzony przez owady, który czerwce, mszyce i miodówki zostawiają na liściach oraz igłach drzew. Owady spożywające sok trawią jednak wyłącznie białka, dlatego pozostawiona przez nie spadź jest bogata w cukry. A te, jak wiadomo, przyciągają pszczoły. Robotnice zbierają więc spadź i transportują ją do ula. Tak właśnie powstaje miód spadziowy. Z czego można go pozyskiwać? Ze spadzi znajdującej się na drzewach iglastych i liściastych, takich jak świerk, sosna, jodła, modrzew, klon, lipa czy dąb.
Oprócz miodów spadziowych iglastych i liściastych wyróżniamy także miody mieszane, czyli nektarowo-spadziowe. Miód nektarowo-spadziowy łączy w sobie najlepsze cechy obu gatunków oraz wyróżnia się ciemnobursztynowym kolorem (niekiedy z zielonkawym odcieniem), delikatnie korzennym aromatem i łagodnym, żywicznym smakiem. Nektar może pochodzić z różnych roślin, na przykład z kruszyny, dziurawca, mniszka lekarskiego, lipy, maliny czy szałwii. Miody nektarowo-spadziowe w niczym nie ustępują swoim spadziowym i nektarowym braciom, dlatego nie warto wierzyć opowieściom o ich niegatunkowości.
Miód spadziowy – właściwości
Co sprawia, że miód spadziowy uznawany jest za najzdrowszy? Właściwości tego niezwykłego produktu pszczelego: miody spadziowe iglaste i liściaste zawierają bowiem więcej składników odżywczych niż nektarowe. Znajdziemy w nich między innymi potas, sód, fosfor, wapń, magnez, mangan, srebro, wanad, cynę i molibden, a także witaminy z grupy A, B, C i K. Dzięki zawartości gwajakolu miód spadziowy uznawany jest za produkt o właściwościach przeciwbakteryjnych, przeciwzapalnych i wykrztuśnych.
Od lat stosowany w medycynie ludowej w celu wspierania metabolizmu, łagodzenia uporczywego kaszlu, poprawy krążenia, szybszego gojenia się ran, walki z przeziębieniem czy wzmocnienia odporności. Uważa się, że miody spadziowe mają działanie odtruwające, dlatego mogą zmniejszać negatywny wpływ spożywania alkoholu, tytoniu, kawy i herbaty. Miód ze spadzi iglastej chętnie stosowany jest w profilaktyce przeziębień, a dzięki temu, że jest mniej kaloryczny niż cukier, może być używany jako zamiennik popularnej substancji słodzącej.
Ciekawostka: pszczoły zbierają spadź tylko w najczystszych lasach, dlatego wytwarzane z niej miody są tak zdrowe i cenione.
Jaki miód spadziowy wybrać?
Zarówno miody spadziowe iglaste, jak i liściaste są wytwarzane ze spadzi, jednak oba rodzaje różnią się kolorem, smakiem i aromatem. Miód spadziowy iglasty delikatnie pachnie żywicą i igliwiem, ma łagodny, niezbyt słodki smak i ciemny kolor z szarym lub zielonkawym odcieniem. Z kolei miody ze spadzi liściastej mają przyjemny, kwiatowy zapach, złocistożółty kolor i nieco żywiczny smak.
Dużą popularnością cieszą się miody spadziowe jodłowe, które są szczególnie uwielbiane przez koneserów produktów pszczelich ze spadzi. Miód spadziowy jodłowy wyróżnia się bardzo ciemnym kolorem i jest rzadko spotykany, dlatego często nazywa się go królem wśród miodów.
Rarytasem dla miłośników miodów ze spadzi są także miody greckie, szczególnie miody spadziowe sosnowe z sosny pinii. Aż 65% całkowitej produkcji miodu w Grecji stanowi miód piniowy, który wytwarza się ze spadzi mszycy wełnistej. Sosna pinia to najważniejsza miododajna roślina w Grecji, a wytwarzany z niej miód spadziowy sosnowy wyróżnia się delikatnie słodkim smakiem i aromatem igliwia.
Ile kosztuje miód spadziowy? Cena tego produktu jest zazwyczaj wyższa niż w przypadku miodów nektarowych. Wynika to z faktu, że w niektórych regionach spadź występuje nawet raz na kilka lat, dlatego produkt ten bywa trudno dostępny.