swiatmiodow.pl
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Miód Akacjowy - cechy i charakterystyka!

Produkt dnia
Miód Manuka MGO™ 400+ 500g Manuka Health
Miód Manuka MGO™ 400+ 500g Manuka Health

242,00 zł

Cena regularna: 304,00 zł

szt.

Dziś zajmiemy się miodem akacjowym, jednym z najpopularniejszych, najbardziej powszechnych i znanych miodów polskich. Jednak zanim przejdziemy do meritum, czuję obowiązek sprostowania pochodzenia tego słodkiego pszczelego przysmaku. Stosując prostą analogię do innych miodów gatunkowych, można przyjąć założenie, że skoro miód rzepakowych pozyskiwany jest z nektaru kwiatów rzepaku, gryczany z gryki, wrzosowy z wrzosu, a lipowy z lipy, to z akacjowym będzie podobnie. Szczególnie że to jedno z tych charakterystycznych drzew, które potrafi rozróżnić niemal każdy. Tyle że drzewem tym nie jest akcja, tylko robinia akacjowa i to z jej kwiatów pszczoły pozyskują nektar, który następnie zamieniają na miód. Ot, taka mała nieścisłość, o której warto pamiętać.

 Pszczoły pracujące na plastrze miodu

ROBINIA AKACJOWA – DRZEWO O MYLNEJ NAZWIE

Robinia kwitnie bardzo krótko, około 10 dni i tylko wiosną, zazwyczaj w maju lub czerwcu, ale za to potrafi zakwitać powtórnie! Należy do rodziny bobowatych (Fabaceae), ma charakterystyczne liście i może dorastać nawet do 25 metrów wysokości, chociaż rekordzista ma podobno 39 metrów! Dzielnie znosi zanieczyszczenia, dlatego często możemy ją znaleźć w dużych aglomeracjach. Jest niewrażliwa na mróz, odporna na słaby poziom gleby i bardzo łatwa w uprawie, nic dziwnego więc, że można ją spotkać w większych skupiskach. Dla pszczelarzy i pszczół to ważny pożytek, szczególnie że drzewa robinii akacjowej kwitną zazwyczaj bujnie, oferując dostatek nektaru. Tak, tak drodzy fani miodu, robinia to raj dla pszczół, jej wydajność miodowa wynosi około 50-100 kg/ha, a jedno średniej wielkości drzewo zapewnia około pół kilograma miodu!

BARWA I KONSYSTENCJA MIODU Z KWIATÓW AKACJI – Ups… robinii akacjowej

Na pewno wiecie, a jeśli nie, to zaraz się dowiecie, że miód akacjowy to chyba najwolniej krystalizujący miód polski. Prawdę mówiąc, nie pamiętam kiedy i czy w ogóle miałem okazję zobaczyć i spróbować tego miodu w innej formie niż patoka. Miody akacjowe pozostają płynne nawet przez kilkanaście miesięcy od rozlania i charakteryzują się rzadką konsystencją, przypominającą bardziej syrop roślinny niźli prawdziwy, gęsty i lepki miód. Jednak nie ma podstaw do obawy, miody te należą do prawdziwych, gatunkowych i bardzo wartościowych. Powolna krystalizacja jest wynikiem wysokiej zawartości cukrów prostych - sacharozy, a w szczególności fruktozy, odpowiedzialnych za spowolnienie tego procesu.

Miody z kwiatów akacji cechuje również charakterystyczny kolor, o bardzo jasnym, słomkowym odcieniu. Często przezroczysty, tak jasny, że niemal bezbarwny. Po krystalizacji, która jak wspominałem, w przypadku miodów akacjowych, jest procesem rzadkim widywanym, przyjmuje barwę kremową, niemal biała.

 Pszczelarz dotykający plastra miodu z pszczółkami w ulu

SŁÓW KILKA O SMAKU I AROMACIE

Kwiaty robinii akacjowej mają intensywnych, charakterystyczny zapach, łączący w sobie nutę kwiatową z domieszką orzechów. Czasami nazywane „polskim jaśminem” z uwagi na pewne podobieństwo zapachowe do tych kwiatów, ale miody akacjowe nie odziedziczyły tej intensywności i cechują się delikatnym, bardzo subtelnym aromatem robinii, o lekko mdłym zabarwieniu zapachowym.

Miód akacjowy w smaku jest wyjątkowo słodki i choć można powiedzieć tak o każdym miodzie, w przypadku akacji to stwierdzenie jest wyjątkowe trafne. Oprócz dominującej słodyczy można w nim wyczuć nutę kwasowości i swoistą delikatność smakową, cechującą właśnie ten gatunek miodu. Nie bez przyczyny to jeden z ulubionych i najczęściej spożywanych miodów przez dzieci.

ZASTOSOWANIE W KUCHNI

Z uwagi na bardzo długi proces krystalizacji, delikatny smak i aromat, miody akacjowe stanowią nieodzowny składnik wielu potraw i są często wykorzystywane w kuchni.

  • Świetnie nadaje się do słodzenia wszelkiego rodzaju napojów, tych zimnych i gorących. Płynna konsystencja ułatwia jego rozpuszczanie i nabieranie, dzięki czemu rozpuszcza się szybko i dokładnie,
  • Często używany w połączeniu z pieczywem i nabiałem, szybko się rozprowadza i nie pozostawia grudek skrystalizowanego miodu, które mogą popsuć smakowy efekt każdej potrawy,
  • Nadaje się jako dodatek do pieczenia ciast, a dzięki subtelnej kompozycji smakowo zapachowej, nie dominuje innych smaków,
  • Jest także wspaniałym, naturalnym słodzikiem i dodatkiem do owocowych koktajli,

Niezależnie od powodów, dla których spożywamy miód z akacji, zawsze należy pamiętać o jego właściwym przechowywaniu. Dlatego musimy zwracać uwagę na szczelne zamykanie słoika z miodem, a także odpowiednią temperaturę przechowywania. Optymalna wynosi od 8 do 10 stopni Celsjusza, ale może być też nieznacznie niższa lub wyższa, w zależności od preferencji. Przechowując miód akacjowy, należy unikać dużego nasłonecznienia i temperatur wyższych, od pokojowych, bo to prowadzi do osłabienia aktywności enzymów w miodzie - w tym diastazy i inwertazy - oraz utraty cennych witamin, co ma wpływ na obniżenie właściwości prozdrowotnych miodu.

 

Polecane artykuły:
Nasze Bestesllery
Miód Manuka MGO™ 400+ 500g Manuka Health
Miód Manuka MGO™ 400+ 500g Manuka Health

242,00 zł

Cena regularna: 304,00 zł

szt.
Zestaw 2 x Miód Manuka MGO 400+ 500g Manuka Health
Zestaw 2 x Miód Manuka MGO 400+ 500g Manuka Health

477,00 zł

Cena regularna: 604,00 zł

szt.
Miód Manuka MGO™ 550+ 500g Manuka Health
Miód Manuka MGO™ 550+ 500g Manuka Health

384,00 zł

Cena regularna: 410,00 zł

szt.
Miód Manuka MGO™ 400+ 250g Manuka Health
Miód Manuka MGO™ 400+ 250g Manuka Health

129,00 zł

Cena regularna: 158,00 zł

szt.
Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl