Żelazo

Człowiek z żelaza

Żelazo to – obok magnezu – pierwiastek, który wielu z nas zażywa w postaci suplementów. Należy on do tych witamin i minerałów, które odgrywają istotną rolę w naszym organizmie, a z ich niedoborami ciężko sobie wyobrazić zdrową osobę. W określonych sytuacjach zapotrzebowanie na żelazo rośnie, a suplementacja tego mikroelementu jest wskazana w pewnych etapach i okresach życia.

 

Kiedy potrzeba nam więcej żelaza?

Żelazo bardzo łatwo wypłukuje się z organizmu, na przykład wraz z krwią. Dlatego jest ono szczególnie potrzebne dojrzewającym dziewczynkom, które zaczynają miesiączkować, oraz kobietom w ciąży i tuż po porodzie. Suplementacja żelaza jest wskazana także osobom na diecie bezmięsnej – dzięki temu wyrównają poziom witamin i minerałóww organizmie.

Coraz popularniejsze są głosy zalecające podawanie żelaza noworodkom, podobnie jak otrzymują one witaminę D3.

 

Gdy brakuje nam żelaza

Kiedy zaczyna nam brakować jakiegoś makro- lub mikroelementu w organizmie, szybko orientujemy się, że coś jest nie tak. To jak w grze w domino, gdzie zawalenie się jednego małego elementu może przynieść katastrofalne skutki dla pozostałych. Dlatego zanim dojdzie do takiej sytuacji, warto zawczasu sięgać po witaminy i multiwitaminy.

Niedobory żelaza mogą objawiać się między innymi:

  • zawrotami głowy;
  • przyspieszonym biciem serca;
  • anemią.

Wyżej wymienione symptomy mogą stanowić zagrożenie życia i zdrowia, dlatego nie można ich bagatelizować. Podobnie nie lekceważmy sygnałów dotyczących niedoborów magnezu czy wapnia i potasu. Nie dopuść do sytuacji, w której Twój organizm ma zbyt mało cynku!

Góra