swiatmiodow.pl
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Oto całkowicie nowa odsłona naszego miodowego sklepu Świat Miodów ❤️

Zmieniliśmy nie tylko logo i wygląd sklepu, ale również podejście do oferty.

Jesteśmy Światem Miodów, niech więc królują u nas miody i produkty pszczele! 

Opcje przeglądania
Nowość
Promocja

Dlaczego ŚwiatMiodów.pl?

Blog kategorie

Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.

Miód z ostropestu

Kiedy nadchodzi lato, z utęsknieniem czekamy na urlop, by odpocząć i odwiedzić ciekawe miejsca. Podczas gdy błogo leżymy na plaży, są miejsca, gdzie pracuje się w pocie czoła. W pszczelich ulach i w ich sąsiedztwie letnie miesiące są baaardzo pracowite. Lipiec i sierpień są bowiem czasem kwitnienia wielu miododajnych roślin, których nektar i pyłek przetwarzane są w pszczelich manufakturach. Jednym z pszczelich pożytków są kwiaty ostropestu plamistego, których wartościowy nektar staje się smacznym i cenionym w medycynie miodem ostropestowym.

Ostropest to nie oset!

Ostropest plamisty, po łacinie Silybum marianum, jest dziko rosnącym chwastem, który ze względu na swoje lecznicze właściwości stał się także rośliną uprawną. Pochodzący z rodziny astrowatych pęd osiąga nawet 2 metry wysokości! Rośnie na terenie naszego kraju, choć największym zagłębiem ostropestu jest basen Morza Śródziemnego. Ostropest plamisty przez ludzi często bywa mylony z ostem. Obie te rośliny są najeżone kolcami i wypuszczają fioletowe kwiaty, jednak to ostropest znajduje zastosowanie w ziołolecznictwie i jako pożytek dla pracowitych pszczółek, które bez trudu odróżniają go od mniejszego kłującego chwastu. My możemy rozróżnić rośliny przede wszystkim po długości łodygi – ostropest jest wyższy od ostu.

 Pszczółka zbierająca nektar z fioletowego ostropestu

Ziarno, olej i miód, czyli co można zrobić z ostropestu

Zwolennikom medycyny naturalnej ostropestu nie trzeba przedstawiać – jest od wieków stosowany w leczeniu schorzeń układu pokarmowego. Częścią rośliny, w której kumulują się cenne dla zdrowia składniki, są ziarna ostropestu. To z nich pozyskuje się olej oraz zmielony proszek. Korzystne dla naszego organizmu jest także spożywanie miodu ostropestowego. Ziarna ostropestu są dość twarde, dlatego aby nadawały się do spożycia, należy je zmielić. Proszek można dodać na przykład do jogurtu bądź też spożywać samodzielnie. Olej z ostropestu pijemy jak syrop, pamiętając, że nie tylko pomoże schudnąć, ale też wzmocni wątrobę, zmniejszy cholesterol, a nawet wspomoże leczenie nowotworów – można go stosować także podczas leczenia w formie chemioterapii. Ostropest to skuteczny, naturalny lek.

Miód ostropestowy – znaki szczególne

Najsmaczniejszą formą, w jakiej można korzystać z dobrodziejstw astrowatej rośliny, jest miód ostropestowy. Oto kilka cech charakterystycznych, wyróżniających ostropestowy specyfik spośród całej rodziny miodów polskich:

  • Miód ostropestowy jest słodki, ale nie zbyt mdły. Należy do delikatnych miodów, a kubki smakowe wyczuwają w nim nuty kwaskowate z odrobiną goryczy i aromatu ziołowego;
  • Paleta barw pozyskiwanego z ostropestu smakołyku zamyka się w odcieniach od jasnego żółtego, poprzez pomarańczowy, aż do intensywnie bursztynowego;
  • Proces krystalizacji następuje szybko, co ma związek z dużą zawartością glukozy. Zabarwienie skrystalizowanego miodu jest uzależnione od barwy postaci ciekłej;

Miód ostropestowy dla zdrowej wątroby

Miód ostropestowy, podobnie jak nasiona rośliny, z której się go pozyskuje, jest szczególnie ceniony przez osoby cierpiące na zaburzenia ze strony układu pokarmowego. Wspomaga pracę wątroby, ułatwiając metabolizm substancji toksycznych i odbudowę nowych komórek. W ostropestowej słodyczy znajduje się silny przeciwutleniacz – substancja zwana sylimaryną. I choć nie ma potrzeby zapamiętywania tej trudnej nazwy, warto mieć w pamięci, że miód ostropestowy pomaga w walce z chorobami wątroby: marskości, stłuszczeniu, żółtaczce czy kamicy żółciowej. Z zawartością ostropestowych słoików powinny się zaprzyjaźnić także osoby chorujące na miażdżycę i mające problemy z wysokim cholesterolem. Warto spożywać ten rodzaj miodu mając na uwadze profilaktykę chorób cywilizacyjnych.

Słoiczek miodu ostropestowego będzie także idealny na prezent dla naszych seniorów, którzy często uskarżają się na odczuwanie nieprzyjemnych dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Korzyści zdrowotne ostropestowego miodu przekładają się również na jego pozytywny wpływ na utratę nadprogramowych kilogramów.

Miód ostropestowy – wyrafinowana przyprawa

Miód z ostropestu wzbogaci smak herbaty. Dodany do ciepłych napojów jako alternatywa rafinowanego cukru wprowadza nutkę słodyczy, ale bez szkód dla zdrowia. Przeciwnie, herbata z łyżką miodu zastąpi garść suplementów diety! Miód ostropestowy doczekał się także miejsca we włoskiej kuchni, gdzie jada się go w towarzystwie dojrzewających serów z niebieską pleśnią. Ostropestowa słodycz to także dodatek do tradycyjnego dania rodem z Sardynii. Sebadas, bo o nim mowa, to smażone na patelni pierożki nadziewane serem pecorino, które obowiązkowo podaje się z miodem ostropestowym.

Powiązane artykuły blogowe
Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl