swiatmiodow.pl
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Oto całkowicie nowa odsłona naszego miodowego sklepu Świat Miodów ❤️

Zmieniliśmy nie tylko logo i wygląd sklepu, ale również podejście do oferty.

Jesteśmy Światem Miodów, niech więc królują u nas miody i produkty pszczele! 

Opcje przeglądania
Cena
  • od
    do
Nowość
Promocja

Dlaczego ŚwiatMiodów.pl?

Blog kategorie

Miód Kminkowy

MIÓD KMINKOWY – CO WARTO WIEDZIEĆ!

Pamiętacie ten moment zaskoczenia i radości, kiedy przyglądając się ofercie naszego sklepu z miodami, natrafiliście na miód kminkowy. To jednej z najrzadziej spotykanych miodów polskich, taka biała pszczółka pośród pszczelich miodowych doskonałości. Odpowiedź przecząca oznacza, że po prostu nie dotarliście jeszcze do tej części Waszej miodowej przygody i koniecznie musicie to jak najszybciej nadrobić. Wierzę jednak, że miody to temat większości z Was dobrze znany. Wypatrujecie okazji, żeby rozsmakować się w kminkowym miodzie, o którym zapewne tak wiele już słyszeliście. Tak wiele… czyli co dokładnie? Zapewne nic, lub niemal nic, czyli tyle, ile można znaleźć w literaturze pszczelarskiej oraz na internetowych portalach. To jest nie lada problem, szczególnie że cena miodu kminkowego jest adekwatna do jego dostępności i wyjątkowych doznań smakowych, jakie staną się Waszym udziałem, kiedy go spróbujecie. Brak informacji, a co za tym idzie świadomości, może Was skutecznie powstrzymywać, przed podjęciem jednej z najlepszych miodowej decyzji w Waszym życiu. Postaram się to zmienić, przedstawiając pokrótce ten wspaniały, wyjątkowy gatunek miodu.

KWIATY KMINKU – ŹRÓDŁEM NEKTARU, Z KTÓREGO POWSTAJE MIÓD KMINKOWY

Kminek zwyczajny (carum carvi) znany był już w czasach starożytnych. Używano go w starożytnej Grecji i Rzymie, skąd po wiekach przywędrował do Europy, a nawet Afryki. Kminek zna każdy, kto sprawnie włada nożem kuchennym. Znały go Wasze prababcie, babcie i mamy. Może rosnąć dziko, lecz jest również uprawiany. W tym celu wymaga żyznych, ciepłych i wilgotnych gleb, ale dobrze obsadzony zapewnia bogactwo plonów. Stosowany do produkcji olejków, naparów, a także w szeroko rozumianej medycynie naturalnej. Jednak nas najbardziej interesuje miód, pozyskiwany przez pszczoły z nektaru kwiatów Kminku wczesnym latem (czerwiec — lipiec). Z uwagi na bujną konkurencję w postaci innych roślin miododajnych — w tym rzepaku — kminek nie stanowi zazwyczaj pierwszego wyboru pszczół. Rzadko kiedy zbiór jest na tyle czysty, że można pozyskać z niego prawdziwie wysokoodmianowy gatunkowy miód. Na szczęście czasami to się pszczelarzom udaje, czego najlepszym przykładem Kujawski miód, z Pasieki Kujawskie Miody

 Ramka z pszczółkami z ula trzymana w rękawiczkach

SMAK, ZAPACH i KONSYSTENCJA MIODU KMINKOWEGO

Większość miodów pozyskiwanych z kwiatów ziół ma charakterystyczny smak i zapach jednoznacznie wskazujący ich pochodzenie. Z miodem kminkowych jest jednak inaczej. Ciężko jednoznacznie określić, że pochodzi z rośliny zielnej. Zawdzięcza to smakowi i zapachowi. Smak miodu Kminkowego jest wyrazisty, ale niezbyt słodki, dzięki czemu zaskakuje subtelnością. Jego cechą szczególną jest delikatna karmelowo-kwaskowa nuta, którą raczy nasze podniebienie, jakby leciutko drapał w gardło. Miód kminkowy krystalizuje podobnie do miodów zbieranych z innych roślin zielnych. W stanie płynnym jest brązowy, po krystalizacji jaśnieje zgodnie z tradycją wszystkich miodów naturalnych.

WŁAŚCIWOŚCI PROZDROWOTNE MIODU Z KMINKU ZWYCZAJNEGO

Niestety wiedza w tym względzie jest ograniczona, należy więc opierać się na prozdrowotnych właściwościach samej rośliny, bo te związane z miodem będą jej pochodnymi. W jaki sposób kminek wpływa na nasze zdrowie:

  • Dobroczynnie wpływa na działanie układu pokarmowego. Zalecany w zgadze, kolce (przypominamy, że miodu nie należy podawać dzieciom poniżej pierwszego roku życia), refluksie, nadkwaśności, a doraźnie nawet wzdęciach, zaparciach i biegunce,
  • Działa moczopędnie, polecany w zakażeniu dróg moczowych, reguluje również pracę nadnerczy
  • Pobudza laktację oraz łagodzi objawy bóli menstruacyjnych,
  • Pomaga również w różnych przypadłościach skórnych.

Teraz kiedy już to wszystko wiecie, z czystym sumieniem oraz dla poprawy własnego samopoczucia, możecie sięgnąć po słoik tego wykwintnego i rzadko spotykanego pszczelego rarytasu. Miód z kminku tylko czeka, żeby go kosztować, rozkochując się w jego wyjątkowym smaku.

 

Powiązane artykuły blogowe
Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl