Miody Miejskie

Czy miody miejskie są równie dobre jak wiejskie i leśne?

Pszczelarstwo miejskie, choć do niedawna uważane za fanaberię i dziwne hobby, staje się coraz bardziej popularne. Podobnie jak pyszny, miejski miód. Tu jednak pojawia się pytanie – czy jest on czysty i pozbawiony substancji szkodliwych?

Odnośnie miodu większość konsumentów ma skojarzenia umiejscowione na dwóch biegunach: pasieka na wsi – czysty i zdrowy miód, ule w mieście – ul zanieczyszczony i niezdrowy. Jest to myślenie całkowicie błędne, które krzywdzi nie tylko pszczelarzy, ale też same pszczoły. A te przecież potrafią doskonale wyczuwać wszystkie zanieczyszczenia i toksyny. Substancji szkodliwej nigdy nie przyniosłyby do swojego gniazda i rodziny. Zauważmy też, że krzywdząco myślimy o mieście jako terenie zanieczyszczonym i skażonym, a zapominamy o tym, że pasieki stojące gdzieś na polach czy w sadach też znajdują się w obrębie działania toksycznych substancji. Bo czy chemiczne środki ochrony roślin są zdrowsze i bezpieczniejsze od miejskich spalin? Absolutnie nie.

Miód, bez względu na to czy miejski, wiejski czy leśny uważany jest za jeden z najzdrowszych, a jednocześnie najczystszych produktów spożywczych. Jest to zasługa pszczół, które potrafią radzić sobie w różnych środowiskach, nie tylko tych sielskich i czystych ekologicznie, ale też tych bardziej zanieczyszczonych działalnością człowieka.

Czym wyróżniają się miody miejskie?

Miejskie pszczelarstwo cieszy się rosnącą popularnością w Polsce, co potwierdzają wybory naszych klientów. Powoli upada mit, że wysokiej jakości miody można wytwarzać wyłącznie na wsiach. Co więcej, miłośnicy miodów bardzo chętnie testują miody miejskie w poszukiwaniu nowych smaków, gdyż miody z miast różnią się od tych wytwarzanych w pasiekach wiejskich. Miód miejski powstaje z nektaru roślin miododajnych typowych dla miast, takich jak lipa, kasztanowiec, klon, żmijowiec czy komonica zwyczajna. Pszczoły pozyskują nektar z miejskich kwiatów praktycznie przez cały sezon, a rośliny miododajne mogą znaleźć na każdym kroku – choćby w parkach, na skwerach czy na balkonach.

Słodka pamiątka z Warszawy

Każdy z nas ma swoje ulubione smaki. Jedni cenią kuchnię włoską, drudzy francuską, a jeszcze inni są wierni polskim specjałom. Jeśli chętnie sięgasz po miody z Włoch, Grecji czy Francji, dlaczego by nie spróbować czegoś lokalnego, na przykład miodu z Warszawy? W naszej ofercie znajdziesz jedne z najpopularniejszych miodów miejskich wytwarzanych przez pasiekę Pszczelarium, dzięki której możesz udać się na kulinarną wycieczkę po dzielnicach Warszawy. Miód miejski można też podarować w prezencie jako pamiątkę z Warszawy lub innego odwiedzanego miasta. To świetna alternatywa dla wszelkiego rodzaju gadżetów dostępnych w sklepach z pamiątkami, które później lądują w szufladzie lub na lodówce. Odkryj niezwykłe smaki miodów z polskich miast i przekonaj się (dosłownie), jak smakuje miejskie życie!

Góra