swiatmiodow.pl
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Oto całkowicie nowa odsłona naszego miodowego sklepu Świat Miodów ❤️

Zmieniliśmy nie tylko logo i wygląd sklepu, ale również podejście do oferty.

Jesteśmy Światem Miodów, niech więc królują u nas miody i produkty pszczele! 

Opcje przeglądania
Cena
  • od
    do
Nowość
Promocja

Dlaczego ŚwiatMiodów.pl?

Blog kategorie

Olejek Manuka

OLEJEK MANUKA - CO WARTO WIEDZIEĆ

Nowa Zelandia to jedno z najpiękniejszych, najbardziej dziewiczych i nieskażonych miejsc na świecie. Dom dla wielu endemicznych zwierząt i roślin, stanowiących o pięknie i wyjątkowości, tej cudownej krainy wysp, położonych w południowo-zachodniej części Oceanu Spokojnego. Nowa Zelandia to miejsce charakterystyczne i wyjątkowe, podobnie jak wyjątkowy jest krzew Manuka (Leptospermum scoparium), porastający z różnym natężeniem niemal cały kraj. Kojarzony najczęściej z miodem Manuka, od lat uchodzącym za jeden z najzdrowszych miodów świata oraz intensywnym olejkiem, wytwarzanym z lekko ususzonych gałązek i liści krzewu. O miodzie Manuka powiedziano i napisano już niemal wszystko, dlatego dziś zajmiemy się olejkiem Manuka, posiadającym — podobnie jak miód — szereg zalet i prozdrowotnych właściwości.

TROSZKĘ HISTORII

Maorysi, czyli rdzenni mieszkańcy Nowej Zelandii, od wieków korzystają i znają dobroczynne zalety olejku Manuka. Czy to w formie leczniczych wywarów z liści i kory, naparów służących do leczenia przeziębienia i gorączki, lub okładów skutecznie wspomagających leczenie ran zewnętrznych. Wiedzę tą, przekazują z pokolenia na pokolenia, jako częścią ich kultury i ważny element tradycji.

KILKA ZDAŃ O KRZEWIE MANUKA

Nic w tym dziwnego, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę, że ta endemiczna roślina dominuje nad innymi gatunkami flory, porastając sporą część Nowej Zelandii. Nie kaprysi, nie jest też wymagająca, wystarczy jej uboga, a nawet kwaśna gleba, żeby dostojnie rosnąć i kwitnąć, wypuszczając piękne różowo-czerwone kwiaty. Krzew Manuka osiąga wysokość ponad 20 metrów, często górując na bogatą roślinnością Nowej Zelandii. Co ciekawe, nie jest uprawiany, rośnie na dziko i tylko w takiej postaci jest pielęgnowany przez człowieka. Drobne liście i korzenie tej charakterystycznej rośliny, zawierają bogactwo olejku manuka, który często jest niesłusznie mylony z olejkiem z drzewa herbacianego. Drzewo Herbaciane pochodzi głównie z Australii i pomimo pewnych cech wspólnych, posiada znacznie mniejsze spektrum właściwości prozdrowotnych, od swojego Nowozelandzkiego sąsiada. Kahikatoa jak zwykli nazywać krzew Manuka rdzenni mieszkańcy Nowej Zelandii, należy regularnie przycinać. Z zebranych, ususzonych i poddanych destylacji liści i gałązek powstanie 100% czysty Olejek Manuka. Pozyskanie go nie jest procesem prostym, szacuje się, że ze 100 gram suszu, po destylacji pozostaje zaledwie 17g olejku!

CECHY i SKŁAD OLEJKU MANUKA

Olejek z krzewu Manuka jest oleistą cieczą o jasnożółtej barwie i charakterystycznym, intensywnym, lekko ziemistym, ziołowym aromacie. W jego składzie znajdziemy wiele składników, na czele z triketonami, związkami chemicznymi, których próżno szukać w innych olejkach. Sprawdźmy, co dokładnie wchodzi w skład olejku Manuka:

  1. Największą grupę związków (około 60%), stanowią seskwiterpenowe węglowodowy. Na czele mamy trans-kalamen (15%), a później δ-kadinen (6%), α-kopaen (5%), kadina-3,5-dien (5%) i kadina-1,4-dien (5%).
  2. Niezwykle ważnym triketonem jest leptospermon, którego zawartość w olejku Manuka stanowi nawet 15% wszystkich składników,
  3. Skład olejku uzupełniają monoterpenowe węglowodowy i ich tlenowe pochodne, między innymi linalol, 1,8-cyneol , α-pinen, linalol, spatulenol oraz wirdiflorol,

WŁAŚCIWOŚCI PROZDROWOTNE

Olejek Manuka w czystej postaci, posiada szerokie właściwości przeciwzapalne, przeciwgrzybiczne i antybakteryjne. W zależności od problemów i schorzeń można go wmasowywać w ciało, jak również stosować w formie inhalacji, płukanek, kompresów, opatrunków, czy kąpieli relaksacyjnych. Lista dolegliwości, w których można go stosować, jest naprawdę długa:

  • Może być stosowany przy problemach z wrzodami i półpaścem,
  • W bólach reumatycznych, przemęczeniu i bólach mięśniowych, bólach stawów i kości,
  • Pomaga w gojeniu ran związanych ze stopą cukrzycową i odleżynami. Szczególnie skutecznie działa w połączeniu z miodem Manuka o wysokiej zawartości MGO,
  • Jest stosowany również w stanach zapalnych i chorobach skóry, takich jak opryszczka, łojotok, trądzik, wysypka, czy alergie skórne,
  • Przyspiesza regenerację tkanki przy oparzeniach i skaleczeniach,
  • Wspomaga leczenie i łagodzi infekcje układu oddechowego, grypy, choroby dziąseł, przeziębienia, zapalenia migdałków, a nawet zapaleniu oskrzeli,
  • Stosowany jest przy stanach zapalnych zewnętrznych organów płciowych,
  • W problemach z grzybicą stóp i paznokci, odciskach, zmęczeniu stóp i osłabionej płytki paznokci,
  • Pomaga przy zaburzeniach systemu nerwowego, stresie i napięciach nerwowych,
  • Zapobiega ukąszeniu owadów, łagodzi ich objawy i ogranicza związane z tym infekcje,
  • Łagodzi bóle zębów i dziąseł, przynosząc spokój i ukojenie. Może być stosowany przy problemach z brzydkim oddechem, kamieniem i osadem nazębnym, a nawet paradontozie,

ZASTOSOWANIE W KOSMETYCE

Olejek manuka jest szeroko stosowany w kosmetyce i kosmetologii. Szczególnie w problemach skórnych i wielu uciążliwych chorobach dermatologicznych. Jego szeroko znane przeciwdrobnoustrojowe, przeciwgrzybiczne i przeciwzapalne działanie, stanowi podstawę wielu linii kosmetycznych skierowanych do osób z problemami trądzikowymi, łuszczycą oraz atopowym i łojotokowym zapaleniem skóry. Stosowany jest w kremach, balsamach, tonikach i szamponach, nie tylko w dermatologii, ale również i innych problemach.

CENA OLEJKU MANUKA I JEGO DOSTĘPNOŚĆ

Oryginalny, czysty olejek Manuka jest niestety stosunkowo drogi, cena 10 ml tego cudownego środka, wacha się w granicach 90 – 110 zł. Wynika to z kilku powodów, na które składa się przede wszystkim proces produkcji, unikalność endemiczna i pochodzenie krzewu Manuka oraz koszty dystrybucji. Decydując się na zakup olejku Manuka, trzeba uważać na produkty kuszące niską ceną i wątpliwym pochodzeniem. Dlatego tak ważnym czynnikiem, jest wybór odpowiedniego sklepu, który gwarantuje pochodzenie i skład produktu. Od tego mogą zależeć prozdrowotne właściwości olejku z krzewu Manuka i jego dobroczynny wpływ na nasz organizm. 

 

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl