Darmowa dostawa: brakuje Ci 349,00 zł DOSTAWA GRATIS!
Shopping Cart
Brak produktów
Darmowa dostawa
Brakuje Ci 349,00 złDOSTAWA GRATIS!
Popularne wpisy
Miody pochodzące spoza granic Polski to nie tylko słynny miód Manuka. Niezwykle wartościowym miodem powstającym w Europie: w hiszpańskich, portugalskich czy włoskich ulach, a w dalszych zakątkach globu: w Ameryce Południowej oraz Australii, jest miód eukaliptusowy. Walory rośliny, z której powstaje, rozsławiają urocze zdjęcia misia koala zjadającego ze smakiem gałązkę eukaliptusa. Za tym dobrze znanym obrazkiem kryje się wspaniała miododajna roślina, pełniąca ważną rolę w gospodarce pszczelarskiej wielu krajów.
Eukaliptus to roślina z gatunku mirtowatych, która naturalnie występuje w wielu ciepłych regionach świata. Różne gatunki drzew eukaliptusowych porastają Półwysep Iberyjski, Urugwaj, Australię czy Nową Gwineę. W samej Australii występuje ponad 700 odmian eukaliptusa! Cechą charakterystyczną eukaliptusa jest łuszcząca się kora, która na niektórych gatunkach drzewa, takich jak jego tęczowa odmiana, tworzy spektakularne wzory.
Śmiało też można powiedzieć, że eukaliptus to prawdopodobnie najwyższa miododajna roślina świata – niektóre egzemplarze drzewa mogą się poszczycić przekroczeniem linii 100 metrów! Pszczoły jednak nie zważają na rozmiary drzewa: zwabione jego niepowtarzalną wonią niestrudzenie przyfruwają do ula z nowymi dostawami eukaliptusowego nektaru. Wielkość tej rośliny przekłada się na ilość cenionego przez pszczoły pyłku i nektaru. Uważa się, że eukaliptus to najważniejsza miododajna roślina porastająca obszar wokół Morza Śródziemnego.
Końcowym produktem, który powstaje w pasiece, jest w 100% naturalny i niezrównany w smaku miód eukaliptusowy. Czym się dokładnie charakteryzuje? Oto najważniejsze jego cechy:
Antybakteryjne właściwości eukaliptusa znali już podróżnicy kolonizujący tropikalne tereny – stosowali olejek z tej rośliny, aby chronić się przed niosąca śmierć malarią. W XXI wieku nadal cenimy walory prozdrowotne tej rośliny, także w postaci apetycznego, wyrazistego miodu.
Miód eukaliptusowy można, a wręcz należy spożywać, ale równie doskonale sprawdzi się jako składnik naturalnych kosmetyków, a przede wszystkim suplement diety.
Przyjmowany doustnie ma następujące działanie dla zdrowia naszego organizmu:
Upiększające zdolności miodu eukaliptusowego przejawiają się w tym, że:
Miód eukaliptusowy dodaje smaku daniom kuchni orientalnej. Jego specyficzny słodowo-lukrecjowy aromat jest istotnym elementem sosów słodko-kwaśnych. Aromatyczny dodatek świetnie komponuje się z daniami rybnymi, serami pleśniowymi czy kuchnią roślinną. Prawdziwą ucztą dla podniebienia będzie sałatka z rukolą i pleśniowym serem, polana sosem winegret wzbogaconym odrobiną miodu eukaliptusowego. Jeśli dysponujemy płynnym miodem eukaliptusowym, możemy polać nim naleśniki, tak jak traktuje się je syropem klonowym.
Eukaliptusowy smakołyk sprawdza się również jako dodatek do wody. Taki miodowy napój doskonale nawadnia i wzmacnia organizm w upalne dni, o czym doskonale wiedzą osoby na co dzień zamieszkujące tropikalne rejony świata. W okresie jesienno-zimowych infekcji wzbogaci czarne lub ziołowe herbaty, czyniąc je świetnym środkiem na wzmocnienie odporności.