swiatmiodow.pl
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Świece z wosku pszczelego - wszystko co musisz wiedzieć

Produkt dnia
Miód Manuka MGO™ 400+ 500g Manuka Health
Miód Manuka MGO™ 400+ 500g Manuka Health

254,00 zł

Cena regularna: 319,00 zł

Najniższa cena: 242,00 zł
szt.

Jeszcze kilkanaście lat temu, w sklepach królowały świece parafinowe, całkowicie wypierając woskową alternatywę, nie tylko ze sklepowych półek, ale również świadomości konsumentów. To była nierówna walka na wielu frontach, ponieważ okazały się znacząco tańsze, łatwo dostępne, wielokolorowe i wielozapachowe. Nieświadomi niczego konsumenci, nie dysponowali wiedzą, na temat toksycznych i rakotwórczych efektów spalania parafiny, a jeśli nawet, alternatywy praktycznie nie było.

Dziś wygląda to znacznie lepiej, nie tylko dzięki modzie na ekologię i produkty naturalne, ale przede wszystkim szerokiej dostępności produktów na bazie wosku, jaką zapewnia branża e-commerce. Wprawdzie dostęp do tych produktów w sieciówkach jest nadal skromny, ale od czego są portale sprzedażowe i sklepy internetowe. Wyspecjalizowane w sprzedaży produktów naturalnych, w tym miodów i produktów pszczelich, do których bez wątpienia zaliczamy świece woskowe. Świat Miodów jest tego najlepszym przykładem i wielkim propagatorem świec woskowych, jako zdrowej alternatywy produktów parafinowych. Na szczęście kult syntetycznego jedzenia, sztucznych barwników i niezdrowych zamienników powoli zamiera, możemy więc powrócić do źródeł, a jest do czego.

 

 świece woskowe

KILKA ZDAŃ O HISTORII WOSKU PSZCZELEGO

Wosk pszczeli znany jest ludzkości od kilku tysięcy lat. W starożytności stosowano go między innymi jako składnik kosmetyków, a także najpopularniejszy – obok papirusu – materiał pisarski. Przez wieki stosowany był do produkcji świec woskowych, ale w XIX wieku został wyparty tańszą i szerzej dostępną parafiną. Teraz kiedy jesteśmy świadomi, jakie konsekwencje prozdrowotne niesie za sobą spalanie parafiny, świece woskowe ponownie stały się modne i popularne.

 

SKŁAD I POCHODZENIE WOSKU PSZCZELEGO

Wosk pszczeli produkowany jest oczywiście przez… szerszenie! Nie, jasne, że nie! To miał być żart, ale czy aby udany? Przecież każde dziecko wie, że za produkcją wosku stoją pszczoły, co wcale nie oznacza, że wspomniane szerszenie gniazd nie budują. Co więcej, ich struktura podobna jest do tej, jaką ma plaster miodu. Nie używają jednak do tego celu wosku, tylko masy papierowej, wytwarzanej przez cząsteczki próchniejącego drewna i śliny. Czy jest więc pszczeli wosk? Jest podstawowym budulcem plastrów ula, niezbędnych do wychowania kolejnych pokoleń pszczół, a przede wszystkim magazynowania pierzgi i oczywiście miodu. Wosk jest niejako produktem ubocznym produkcji miodu, z którego zresztą powstaje. Do produkcji wosku służą gruczoły woskowe 2-3 tygodniowych pszczół, zwanych woszczarkami. Produkcja 1 kg wosku wymaga wykorzystania aż 3,5 kg miodu! Dlatego jedna pszczela rodzina, w ciągu całego sezonu, jest w stanie wytworzyć nie więcej niż 2-3 kilogramy tego niesamowitego materiału budowlanego.

Wosk składa się z około 15 związków chemicznych – głównie estrylów – ale występują w nim również węglowodory, alkohole, wolne kwasy, kit pszczeli, substancje aromatyczne, a także barwniki oraz związki mineralne. Zawarta w nim chryzyna wykazuje działanie antybiotyczne, skwalen chroni przed drobnoustrojami, a estry w sukurs z beta-karotenem, odnawiająco i przeciwzapalnie.

 

ZASTOSOWANIE WOSKU PSZCZELEGO

Jest bardzo szerokie i wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu, tych mniej i bardziej cennych, z punktu widzenia gospodarki. Z uwagi na swoje właściwości prozdrowotne, jest oczywiście szeroko stosowany w kosmetyce i farmaceutyce, ale dziś zajmiemy się jego innym przeznaczeniem, czyli produkcją naturalnych świec woskowych.

 świeca z wosku

RODZAJE ŚWIEC WOSKOWYCH

Prawdziwa świeca woskowa, składa się w 100% procentach z naturalnego wosku pszczelego. Najczęściej jest odlewana, w odpowiednio do tego celu przygotowanych formach. Pomimo zaawansowanych technologicznie maszyn, wielu znanych – również w Polsce – producentów świec woskowych, w dalszym ciągu pozostaje przy tradycyjnym procesie produkcyjnym. Dzięki temu każda świeca jest na swój sposób unikalna, różniąc się delikatnie kształtem, wysokością, a nawet strukturą i barwą.

Wyróżniamy kilka rodzajów świec:

  • Klasyczne świece woskowe – odlewane we wspomnianych formach, o kształtach klasycznych figur geometrycznych (walca, prostokąta, kwadratu, czy stożka), wykonanych z twardego zbitego wosku,
  • Ozdobne świece woskowe – wykonane z jednolitego wosku, ale ukształtowane w fantazyjne wzory, często nawiązujące tematyką do Świąt Wielkanocnych i Bożonarodzeniowych,
  • Świece z węzy pszczelej – przepiękne w prezentacji, wykonane z naturalnych, zwijanych arkuszy wosku, udekorowanych na wzór plastra miodu, dostępnych zazwyczaj w formie walców, o różnej średnicy i wysokości,
  • Świece odlewane w naczyniach – do niedawna głównie podgrzewacze, obecnie coraz bardziej popularne i modne stają się świece w szklanych, ozdobnych naczyniach,

Co ważniejsze, nasza oferta jest bardzo szeroka i zawiera obecnie prawie 150 różnorodnych świec z naturalnego wosku pszczelego! Głównym dostawcą jest Łysoń, największy polski producent produktów wytworzonych na bazie naturalnego wosku.

 

NAJWAŻNIEJSZE ZALETY ŚWIEC WOSKOWYCH

  1. Działają łagodząco i relaksująco, ograniczają skutki stresu, poprawiając samopoczucie, czy wpływając pozytywnie na sen. Wspomagają również koncentrację,
  2. Mają sporo właściwości prozdrowotnych, szczególnie pozytywnie wpływają na układ oddechowy, łagodząc objawy astmy, alergii, a nawet zwykłego kataru. Wspomagają pracę układu krążenia i stabilizują ciśnienie krwi,
  3. Oczyszczają i ujemnie jonizują powietrze, neutralizują szkodliwe zapachy — szczególnie pochodzenia tytoniowego — a także negatywne promieniowanie urządzeń elektronicznych oraz elektrycznych. Wpływają na likwidację cząsteczek wirusów, kurzu i pleśni znajdujących się w powietrzu,
  4. Odświeżają powietrze, nasycając cudownym, propolisowo-miodowym aromatem,
  5. Są nawet 3-krotnie bardziej efektywne od świec parafinowych, a jednocześnie stanowią piękną, naturalną dekorację.

 

JAK POWINNO SIĘ PALIĆ ŚWIECE Z WOSKU PSZCZELEGO?

Wprawdzie technika palenia świecy woskowej wydaje się równie oczywista, jak parzenie porannej kawy, ale każdą z tych czynności można wykonać lepiej lub gorzej i taki też może być ich efekt końcowy. Zacznijmy od środków ostrożności w stosunku do dzieci i zwierząt. Kawą nie wywołamy pożaru, ale świecą już tak, dlatego musimy przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa, ale to raczej nic odkrywczego. 

Ważnym aspektem jest także czas palenia świecy woskowej, uzależniony od kilku czynników, takich jak jej średnica, czy rozmiar knota. Dlatego przed każdorazowym zapaleniem świecy, należy przyciąć knot na długość około 5 mm i pilnować, żeby w czasie palenia nie był zbyt długi. Może to doprowadzić do kopcenia i nadmiernego wypalania świecy. Nie należy również dopuszczać do tunelowania, które objawia się tym, że wosk spalając się nierównomiernie, pozostawia na zewnątrz ścianki nieroztopionego wosku, co może prowadzić do gaśnięcia świecy. Jest to częsty objaw, w przypadku palenia świecy z węzy pszczelej, która — szczególnie przy większych średnicach — topi się nierównomiernie i znacznie szybciej od klasycznej świecy woskowej.

Świec woskowych nie powinno się całkowicie wypalać, niezależnie czy szklanych, czy wolnostojących. Nie tylko ze względów bezpieczeństwa, ale także dbałości o nasze meble. Biorąc pod uwagę ten ostatni czynnik, świeca woskowa powinna być stawiana na przystosowanych do tego podkładkach. Na szczęście to nie fizyka kwantowa, wystarczy kilka prostych porad, żeby cieszyć się długą żywotnością i pięknym aromatem świec woskowych, bez obawy o stan naszych mebli i majątku :) .

 

Polecane artykuły:
Nowości
Miód koniczynowy 370g Pasieka Skarby Roztocza
Miód koniczynowy 370g Pasieka Skarby Roztocza

32,49 zł

Cena regularna: 34,49 zł

Najniższa cena: 32,49 zł
szt.
Świeca woskowa kula mała (60 mm / 70 mm) Łysoń
Świeca woskowa kula mała (60 mm / 70 mm) Łysoń

18,90 zł

Cena regularna: 24,10 zł

Najniższa cena: 20,90 zł
szt.
Miód łąkowy BIO 380g Eko-Barć
Miód łąkowy BIO 380g Eko-Barć

41,90 zł

szt.
Miód łąkowy BIO 1000g Eko-Barć
Miód łąkowy BIO 1000g Eko-Barć

86,49 zł

szt.
Nasze Bestesllery
Miód Manuka MGO™ 400+ 500g Manuka Health
Miód Manuka MGO™ 400+ 500g Manuka Health

254,00 zł

Cena regularna: 319,00 zł

Najniższa cena: 242,00 zł
szt.
Zestaw 2 x Miód Manuka MGO 400+ 500g Manuka Health
Zestaw 2 x Miód Manuka MGO 400+ 500g Manuka Health

501,00 zł

Cena regularna: 634,00 zł

Najniższa cena: 477,00 zł
szt.
Miód Manuka MGO™ 550+ 500g Manuka Health
Miód Manuka MGO™ 550+ 500g Manuka Health

403,00 zł

Cena regularna: 430,00 zł

Najniższa cena: 384,00 zł
szt.
Miód Manuka MGO™ 400+ 250g Manuka Health
Miód Manuka MGO™ 400+ 250g Manuka Health

135,00 zł

Cena regularna: 166,00 zł

Najniższa cena: 129,00 zł
szt.
Świeca woskowa walec bożonarodzeniowy (90 mm / 45 mm) Łysoń
Świeca woskowa walec bożonarodzeniowy (90 mm / 45 mm) Łysoń

18,90 zł

Cena regularna: 20,95 zł

Najniższa cena: 18,90 zł
szt.
Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl